Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. IV SA/Wa 611/17
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, Sędziowie asesor WSA Anna Sidorowska - Ciesielska, sędzia WSA Anita Wielopolska (spr.), Protokolant ref. Marta Pachulska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi W. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji linii kolejowej oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] stycznia Nr [...] Minister Infrastruktury i Budownictwa po rozpatrzeniu odwołań: A. Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w K., A.A., E.A. i E.A., W. S.A. z siedzibą w K. oraz J.W. od decyzji Wojewody [...] Nr [...] z dnia [...] lipca 2016 r., o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej dla inwestycji pn.: "Modernizacja linii kolejowej [...] na odcinku K. - R. (km 67.200 - 70.799 linii nr 133 i km 0.000 - 16.000 linii nr 91) wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej na odcinku K. [...] - K. [...] - K. [...]" - utrzymał ww decyzję Wojewody w mocy.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny.
Spółka P. S.A. z siedzibą w W. - inwestor, działając na podstawie art. 9o ust. 1 ustawy o transporcie kolejowym, wnioskiem z dnia 15 lutego 2016 r., wystąpiła do Wojewody [...] o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej w celu realizacji powyższej inwestycji, jednocześnie wnosząc, z uwagi na ważny interes społeczny i gospodarczy, o nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
Po przeprowadzeniu postępowania w przedmiotowej sprawie, Wojewoda [...] wydał w dniu [...] lipca 2016 r. decyzję Nr [...], o ustaleniu lokalizacji przedmiotowej linii kolejowej, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności. Organ I instancji podzielił argumenty przedstawione przez inwestora, w stosunku do których jak i do wniesionych przez stron zarzutów, ustosunkował się w wydanej decyzji.