Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Kr 310/17
Interpretacje podatkowe
|Sygn. akt I SA/Kr 310/17 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 czerwca 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo (spr.), Sędziowie: WSA Paweł Dąbek, WSA Urszula Zięba, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2017 r., sprawy ze skargi C. S.A. w K, na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów, z dnia 24 listopada 2016 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, , , - s k a r g ę o d d a l a -,
Uzasadnienie
W dniu 24 sierpnia 2016 r. C. S.A. z siedzibą w K. (dalej: "Spółka" lub "wnioskodawca"), złożyła wniosek do Dyrektora Izby Skarbowej, upoważnionego przez Ministra Rozwoju i Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zaliczania do przychodów i kosztów uzyskania przychodów wyników na transakcjach zabezpieczających.
C. S.A. z siedzibą w K. we wniosku wskazała, że prowadzi działalność m.in. w zakresie produkcji opakowań metalowych. Działalności operacyjnej Spółki towarzyszą: ryzyko zmiany cen materiałów do produkcji oraz ryzyko walutowe związane z płatnościami realizowanymi/otrzymywanymi w walutach obcych lub indeksowanymi do kursów walut obcych.
W celu zabezpieczenia własnego ryzyka we wskazanych zakresach Spółka zawiera obecnie i planuje dalsze zawieranie w przyszłości transakcji zabezpieczających ryzyko towarowe (związane ze zmianą cen materiałów) oraz transakcji zabezpieczających ryzyko walutowe. Spółka dokonuje również i planuje dokonywanie w przyszłości adekwatnych zabezpieczeń na rzecz innych spółek z Grupy Y zgodnie z przyjętą polityką zabezpieczeń.
Wnioskodawca wyjaśnił dalej, że w celu zabezpieczenia ryzyka towarowego, Spółka zawiera i planuje zawieranie w przyszłości kontraktów terminowych - typu S., których instrumentem bazowym są kwotowania surowców/metali na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME). Kontrakty zawierane przez Spółkę zabezpieczają zakupy i sprzedaż materiałów, których cena jest uzależniona od kwotowań LME. Na podstawie kontraktu strony zobowiązują się do wymiany w ustalonych okresach rozliczeniowych serii płatności, kalkulowanych na podstawie cen danego surowca (instrumentu bazowego), przy czym cena dla jednej ze stron jest określona jako stała, a dla drugiej jako zmienna (określona np. jako miesięczna średnia z notowań LME). Wnioskodawca zawierając transakcje zabezpieczające zakupy materiałów będzie miał określoną cenę jako stałą, natomiast w przypadku transakcji zabezpieczających sprzedaż materiałów cena będzie określona jako zmienna. W ramach kontraktu SWAP towarowego nie dochodzi do rzeczywistej dostawy surowca będącego instrumentem bazowym transakcji. W wyniku rozliczenia transakcji, tylko jedna ze stron zobowiązana będzie do zapłaty kwoty rozliczenia. Przez kwotę rozliczenia rozumie się, kalkulowaną na dzień rozliczenia transakcji, kwotę równą różnicy pomiędzy stałą ceną a zmienną ceną, przemnożoną przez określoną w kontrakcie ilość instrumentu bazowego.