Wyrok WSA w Kielcach z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Ke 166/17
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2017r. sprawy ze skargi A. G. i W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz A. G. i W. G. solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach, po rozpatrzeniu odwołania A. i W. G. od decyzji Burmistrza Gminy W. z 7 grudnia 2016 r. w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych, jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą techniczną niezbędną do prawidłowego funkcjonowania budynku na działce nr [...] obręb [...], W., na podstawie art.138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ II instancji podał, że sprawa rozpatrzenia wniosku J. i H. C. o ustalenie warunków zabudowy była już przedmiotem oceny w postępowaniu odwoławczym. Po dokonaniu analizy obecnie przedłożonych akt Kolegium stwierdziło, że organ I instancji prawidłowo wyznaczył obszar analizowany wokół działki budowlanej, której dotyczył wniosek i przeprowadził wymaganą analizę cech zabudowy i zagospodarowania tego terenu. Analiza ta obejmuje część tekstową, w której zawiera się m.in. zestawienie tabelaryczne danych inwentaryzacyjnych oraz część graficzną. Mając na uwadze charakter planowanej zabudowy i jej wnioskowane parametry oraz parametry istniejącej zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej organ wyłączył z uwzględnienia w ww. tabeli parametrów zabudowy innych obiektów o bardzo dużej powierzchni np. kościoła, ponieważ ich ujęcie w obliczeniach doprowadziłoby do istotnego powiększenia wielkości średnich parametrów istniejącej w obszarze analizowanym zabudowy.