Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 maja 2017 r., sygn. I SA/Sz 160/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.), Sędzia WSA Anna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Kalisiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 maja 2017 r. sprawy ze skargi Z. i Ś. Spółka Akcyjna z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta z dnia 10 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Prezydenta Miasta na rzecz strony skarżącej Z. i Ś. Spółka Akcyjna z siedzibą w S. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zarząd Morskich Portów S. i Ś. S.A. z siedzibą w S. (dalej także: "wnioskodawca", "spółka", "skarżąca") w dniu 28 lipca 2016 r. złożył wniosek o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego co do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 716, dalej, w skrócie: "u.p.o.l").
We wniosku tym spółka przedstawiła następujący stan faktyczny.
Spółka jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem gruntów oraz właścicielem budynków i budowli zlokalizowanych na terenie Portu Morskiego w S., które podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Część posiadanych przez ten podmiot gruntów (w ramach działki nr: [...] z obr. [...] w S.) wraz z posadowionymi na nich nieruchomościami spółka dzierżawi m.in. podmiotowi C. Sp. z o.o. (dalej: "dzierżawca"). Przedmiotem umowy dzierżawy jest teren, na którym dzierżawca wybudował nabrzeże oraz infrastrukturę zakładu zbierania, przetwarzania, odzysku i magazynowania oraz załadunku i przeładunku złomu metali żelaznych, nieżelaznych oraz innych postaci i związków chemicznych metali, a także ładunków suchych masowych - z wyłączeniem ładunków chemicznych (dalej razem: budowle). Wymieniona powyżej infrastruktura terminala portowego dzierżawcy składa się z obiektów wybudowanych na gruncie należącym do spółki przez dzierżawcę. Na terenie terminala dzierżawca oferuje usługi załadunku, przeładunku i magazynowania towarów na rzecz różnych podmiotów prowadzących swą działalność na rynku krajowym i zagranicznym.