Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 maja 2017 r., sygn. III SA/Kr 542/17
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Kutzner (spr.) Sędziowie: WSA Renata Czeluśniak WSA Halina Jakubiec po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi W.P. na postanowienie Wojewody z dnia 20 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania uchyla zaskarżone postanowienie
Uzasadnienie
Wojewoda postanowieniem z dnia 20 lutego 2017 r. nr [...] odmówił W. P. - dalej skarżący, przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Starosty z dnia [...] 2017 r. znak: [...].
Z uzasadnienia powyższego postanowienia wynika następujący stan faktyczny:
Decyzją z dnia [...] 2017 r. znak: [...] Starosta orzekł o utracie przez skarżącego statusu osoby bezrobotnej oraz prawa do zasiłku dla bezrobotnych z dniem 2 stycznia 2017 r. w związku z niestawieniem się w wyznaczonym terminie w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Przedmiotowa decyzja zawierająca prawidłowe pouczenie o terminie wniesienia odwołania została wysłana na wskazany przez skarżącego w karcie rejestracyjnej adres i doręczona w dniu 13 stycznia 2017 r.
W dniu 2 lutego 2017 r. skarżący wniósł odwołanie od ww. decyzji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności . W uzasadnieniu wniosku skarżący podniósł, że powodem niedotrzymania terminu do wniesienia odwołania była choroba - " przeziębienie" - którą leczył domowymi sposobami. Wyjaśnił, że u lekarza nie był z powodu braku pieniędzy na zakup lekarstw.
Skarżący wyjaśnił , że jest osobą samotnie wychowującą syna , a na drugiego syna płaci alimenty .
Wojewoda odmawiając skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia odwołania stwierdził , że przesłanki przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej zostały sformułowane w art. 58 kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U.2016.23) - dalej jako k.p.a. k.p.a., zgodnie z którym o przywróceniu terminu do dokonania czynności procesowej decyduje łączne spełnienie czterech przesłanek: