Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Po 1346/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska- Tylewicz (spr.) Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 200,00 zł (dwieście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 16 maja 2016 r., A. B. (dalej zwana również skarżącą lub wnioskodawczynią) zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku wydanie interpretacji przedstawiono opis stanu faktycznego, w którym skarżąca w dniu 13 września 2011 r., dokonała wraz z mężem - P. odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego położonego w J. przy ul. [...], KW [...] wraz z udziałem w częściach wspólnych wynoszącym [...] objętym KW [...] za kwotę [...]zł (akt notarialny rep. A [...]). Opisaną nieruchomość skarżąca nabyła wraz z mężem w dniu 9 lutego 2011 r. na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Nabycia dokonano za kwotę [...]zł, po zastosowaniu 69% bonifikaty z tytułu długoletniej pracy męża w PKP i 25% upustu z racji jednorazowej wpłaty kwoty sprzedaży (akt notarialny rep. A [...]). Skarżąca nigdy nie mieszkała w tym mieszkaniu i nie była w nim zameldowana, a więc było ono własnością odrębną jej męża. Notariusz który dokonywał wpisu poinformował skarżącą, że musi ona również zostać dopisana w akcie notarialnym, ponieważ wykup mieszkania nastąpił w trakcie trwania małżeństwa w związku z czym będzie on stanowiło majątek wspólny. Wnioskodawczyni podała, że gdyby wiedziała o tym i byłaby wtedy taka możliwość, to nie zgodziłaby się na dopisanie jej w akcie notarialnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right