Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Wr 1171/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA - Maria Tkacz - Rutkowska Asesor WSA - Dagmara Dominik (sprawozdawca) Protokolant: Ewelina Bedyńska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 stycznia 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi R. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r.: oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ś. z dnia [...] Nr [...]. Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że pismem z dnia 6 października 2005 r. R. R. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ś. z wnioskiem o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w kwocie [...] z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., z przekonaniem, że dochody zakładu pracy chronionej zwolnione są z opodatkowania tym podatkiem - R. R. prowadził bowiem działalność gospodarczą pod firmą A Spółka Jawna Zakład Pracy Chronionej w S. Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2002 r. (Dz. U. Nr 100, poz. 923) - podatnik uważał, że rozpoczynając w 1999 r. długookresowe przedsięwzięcie na rzecz osób niepełnosprawnych zatrudnionych w ww. zakładzie, polegające na podjęciu inwestycji pod nazwą budowa budynku rehabilitacyjno-wypoczynkowego w B. G., działał w zaufaniu do organów państwa, w związku z czym winien korzystać z ochrony praw nabytych, stąd jego wniosek o dokonaniu zwrotu nadpłaty jest zasadny.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ś. decyzją z dnia [...] Nr [...] odmówił R. R. stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w żądanej przez stronę wysokości [...]. Biorąc pod uwagę istniejący stan prawny oraz przedłożone przez podatnika dowody na okoliczność udokumentowania długookresowych przedsięwzięć inwestycyjnych na rzecz osób niepełnosprawnych w związku z tworzeniem bazy rehabilitacyjno-wypoczynkowej, organ podatkowy pierwszej instancji uznał, że w przedmiotowej sprawie podatnik w 2004 r. nie ponosił wydatków związanych z długookresową inwestycją na rzecz osób niepełnosprawnych, zatem orzekł o odmowie stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r.