Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Po 1565/16

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędzia WSA Barbara Rennert po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi DP na postanowienie Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia interpretacji indywidualnej oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] marca 2016 r. D. P. złożyła wniosek, uzupełniony pismem z dnia [...] kwietnia 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego. Wnioskodawczyni zadała pytanie czy wartość dodatkowego świadczenia pieniężnego, które zostało wypłacone na podstawie porozumienia zbiorowego, tj. § 5 pkt 2 lit. a) oraz b) Porozumienia w sprawie Programu Dobrowolnych Odejść oraz Programu Wsparcia Pracowników w Narodowym Banku Polskim jest wolna od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 - dalej: "u.p.d.o.f.")?

W interpretacji indywidualnej z dnia 28 kwietnia 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w P., działający z upoważnienia Ministra Finansów, uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji organ stwierdził, że odszkodowanie (dodatkowe świadczenie pieniężne) wypłacone wnioskodawczyni na podstawie Regulaminu Programu Dobrowolnych Odejść oraz Programu Wsparcia Pracowników w Narodowym Banku Polskim korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na mocy znowelizowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., gdyż jak wynika z opisanego we wniosku stanu faktycznego przedmiotowe porozumienie jest porozumieniem, o którym mowa w art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1666 - dalej: "k.p.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00