Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Lu 902/16

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Strzelec po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi S. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej, dalej: "Dyrektor Izby Skarbowej", organ odwoławczy", po rozpatrzeniu sprawy z odwołania S. G., dalej: "podatnik", "skarżący", od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego, dalej: "Naczelnik Urzędu Skarbowego", "organ pierwszej instancji", z dnia [...] odmawiającej rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za styczeń, luty i marzec 2011 r. w łącznej kwocie [...] zł wraz z odsetkami za zwłokę w łącznej kwocie [...] zł, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, iż wnioskiem z dnia [...] grudnia 2015 r., uzupełnionym pismem z dnia 28 stycznia 2016 r., podatnik wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego o rozłożenie na raty oraz odroczenie terminu płatności zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, luty i marzec 2011 r., wynikających z decyzji tego organu z dnia [...]. Uzasadniając wniosek podatnik podkreślił swoją trudną sytuację finansową, która powoduje, iż nie jest on w stanie jednorazowo dokonać płatności wymagalnego zobowiązania. Wskazał, że jego jedynym źródłem utrzymania są dochody ze stosunku pracy, które przeznacza na utrzymanie gospodarstwa domowego, tj. zakup żywności, środków czystości, opieki medycznej, spłatę kredytu oraz opłaty eksploatacyjne mieszkania. Podkreślił następnie, iż udzielenie wnioskowanej ulgi, poprzez rozłożenie zaległości na 21 rat miesięcznych, nie wpłynie negatywnie na terminową spłatę istniejącego zobowiązania w podatku od towarów i usług, a ponadto pozwoli na uniknięcie negatywnych skutków ewentualnie prowadzonego postępowania egzekucyjnego, a w konsekwencji wpłynie pozytywnie na zabezpieczenie sytuacji finansowej podatnika i jego rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00