Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Kr 110/17

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel (spr.) Sędziowie: WSA Tadeusz Kiełkowski WSA Beata Łomnicka Protokolant: Maksymilian Krzanowski przy udziale Prokurator Prokuratury Rejonowej [....]. M.S. po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi E.P. na decyzję Wojewody [....] z dnia 8 grudnia 2016 r., znak: [....] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości skargę oddala.

Uzasadnienie

Starosta K. decyzją z 29 października 2015 r., na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj.: Dz. U. z 2015 r. poz. 782 ze zm.) odmówił zwrotu nieruchomości oznaczonej jako części działki nr [....] , poł. w obr. [....] , jedn. ewid. [....] m. K. , w granicach parceli l. kat. [....] b. gm. kat. K. na rzecz E.P.

W uzasadnieniu organ podał, że Wojewoda [....] i, po stwierdzeniu, że działka nr [....] stanowi własność Gminy K. , postanowieniem z 21 kwietnia 2015 r. wyznaczył Starostę K. do załatwienia przedmiotowej sprawy.

Decyzja rozstrzyga wniosek złożony przez E.P. , natomiast wnioski złożone przez pozostałych wnioskodawców rozstrzygnięte zostaną w odrębnej decyzji po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego.

Organ podał, że art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami w sposób precyzyjny określa krąg podmiotów, które mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, a więc mających czynną legitymację procesową w postępowaniu administracyjnym w sprawie. Zgodnie z tym przepisem legitymację taką posiada przede wszystkim poprzedni właściciel nieruchomości. W przypadku śmierci poprzedniego właściciela wywłaszczonej nieruchomości, legitymację procesową posiada jego spadkobierca lub spadkobiercy. Jeżeli spadkobierców jest kilku, niezbędna jest zgoda wszystkich. Dalej organ wskazał, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego sygn. SK 26/14 możliwe jest żądanie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli, jeżeli wykaże on legitymację procesową do występowania z wnioskiem o zwrot nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00