Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Ke 127/17
Pomoc społeczna; Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Jacek Kuza, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi Powiatu na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie powołania dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym z [...], na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. 2016.814 ze zm.), stwierdził nieważność uchwały nr [...] Zarządu Powiatu z dnia [...], w sprawie powołania dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w O..
W uzasadnieniu organ podał, że Przewodniczący Zarządu Powiatu O. został 25 listopada 2016 r. powiadomiony o wszczęciu postępowania nadzorczego dotyczącego ww. uchwały w związku z uzyskaniem informacji o możliwych nieprawidłowościach związanych z powołaniem na stanowisko dyrektora PCPR w O.
Wojewoda podkreślił, że w toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że P. W. w okresie od 6.12.2006 r. do 28.02.2009 r. zatrudniony był w Urzędzie Miasta O. na stanowisku wiceprezydenta, gdzie podlegały mu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Integracji Społecznej i Środowiskowy Dom Samopomocowy Przystań, i gdzie z racji zajmowanego stanowiska wydawał decyzje administracyjne dotyczące pomocy społecznej, natomiast od 15.04.2015 r. zatrudniony był w PCPR na stanowisku kierownika- koordynatora działu ds. osób niepełnosprawnych, współpracy z organizacjami pozarządowymi i nadzoru nad domami pomocy społecznej. Ponadto w złożonych wyjaśnieniach Przewodniczący Zarządu Powiatu podkreślał, że na staż pracy P. W. składała się także trwająca przeszło 11 lat współpraca w ramach wolontariatu z organizacjami pozarządowymi.