Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. IV SA/Gl 897/16

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Sędzia NSA Szczepan Prax, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi "A" S.A. we W. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. stwierdził u J.S. (S.) chorobę zawodową: chorobę zakaźną- borelioza wymieniona w poz. 26 wykazu chorób zawodowych określonych w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 - 6 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy

Organ pierwszej instancji wskazał, że na podstawie orzeczenia lekarskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K.- Poradnia Chorób Zawodowych w S. (WOMP) z dnia [...]r. nr [...] oraz oceny narażenia zawodowego wydano decyzję o stwierdzeniu u J.S. choroby zawodowej.

W odwołaniu A S.A. (spółka) zarzuciła zaskarżonej decyzji naruszenie art. 77 Kpa w związku z art. 7 Kpa i 80 Kpa poprzez błąd w ustaleniach faktycznych przejawiający się przyjęciem, że warunki pracy w okresie zatrudnienia J.S. miały wpływ na wystąpienie zachorowania na boreliozę, a konsekwencji art. 2351 Kodeksu pracy oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2009 r. poprzez uznanie, że u J.S. występuje choroba zawodowa. Wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji i orzeczenie odmowy stwierdzenia u J.S. choroby zawodowej względnie uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

W uzasadnieniu stwierdziła, że organ pierwszej instancji zaniechał ustalenia czy borelioza zdiagnozowana u pracownika powstała na skutek ugryzienia kleszcza z dnia 10 czerwca 2013 r. i dlaczego objawy choroby powstały z opóźnieniem. W stanie faktycznym nie zostały wyjaśniony związek przyczynowo-skutkowy między zatrudnieniem pracownika, a zdiagnozowaniem u niego boreliozy. Wskazała, że kleszcze występują w środowisku naturalnym, na obszarach miejskich i wiejskich. Ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest zatem identyczne w przypadku wykonywania czynności zawodowych jak i prywatnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00