Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 marca 2017 r., sygn. III SA/Wa 325/16
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Kozik (sprawozdawca), sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant referent Piotr Niewiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2017 r. sprawy ze skargi J. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów 9 października 2015 r. nr IPPB4/4511-948/15-2/IM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest wydana 24 września 2015 r., na wniosek J.P. (dalej: "Wnioskodawca", "Skarżący") przez Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm., dalej: "O.p.") oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r.. poz. 948), interpretacja indywidualna nr IPPB4/4511-948/15-2/IM, przepisów prawa podatkowego - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie sposobu rozliczenia wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, który wpłynął do organu 24 lipca 2015 r. Wnioskodawca, przedstawiając zdarzenie przyszłe wskazał, że jest radcą prawnym prowadzącym w ramach działalności gospodarczej jednoosobową kancelarię, rozliczającym dochody z tej działalności tzw. podatkiem liniowym. Prowadzone przez Wnioskodawcę usługi polegają na świadczeniu usług prawnych, w tym przygotowywaniu opinii prawnych. Opinie te stanowią utwory w rozumieniu prawa autorskiego, jednak sporządzanie i przekazywanie opinii przez Wnioskodawcę jest objęte ogólnymi postanowieniami umów o współpracy zawieranych z jego kontrahentami. Dla lepszego zabezpieczenia interesów Wnioskodawcy i kontrahentów, Wnioskodawca planuje w przyszłości, żeby kwestie praw autorskich do opinii powstających w ramach prowadzonej działalności gospodarczej były określone w odrębnych umowach cywilnoprawnych. Będą to osobne umowy dla każdej opinii zawierane przez Wnioskodawcę jako osobę fizyczną - twórcę danego utworu. Umożliwi to odpowiednie uregulowanie zagadnień związanych z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do opinii na kontrahenta, w tym wskazanie pól eksploatacji, o których mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Takie umowy będą również wskazywały wynagrodzenie za przeniesienie praw do poszczególnych opinii.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right