Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2017 r., sygn. III SA/Wa 829/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca) sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant sekretarz sądowy Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2017 r. sprawy ze skargi R. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r. oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 26 sierpnia 2015 r. R. D. (dalej - "Skarżący") złożył korektę zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (podniesionej straty) za 2014 r. wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r. w wysokości 66.816 zł.
W uzasadnieniu wniosku stwierdził, iż płatnik - P." (dalej “P.") - w przychodach Skarżącego ze stosunku pracy, uwzględnił kwotę odprawy wynikającą z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Kwota ta, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm., dalej - "u.p.d.o.f.") była zwolniona z opodatkowania.
W związku z powyższym, w korekcie zeznania rocznego za 2014 r. pomniejszono przychód o wartość tego świadczenia. Zdaniem Skarżącego, otrzymana odprawa była świadczeniem o charakterze odszkodowawczym i zostały spełnione wszystkie przesłanki do zwolnienia przedmiotowego świadczenia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.
Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, decyzją z dnia [...] października 2015 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. odmówił Skarżącemu stwierdzenia wnioskowanej nadpłaty. W uzasadnieniu organ I instancji stwierdził, że zwolnieniu z opodatkowania podlegają wyłącznie odszkodowania lub zadośćuczynienia, co wynika wprost z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Świadczenie, które otrzymał Skarżący nie stanowi odszkodowania, z uwagi na brak szkody po stronie pracownika. Tym samym, w ocenie organu I instancji, wypłacona odprawa stanowi świadczenie wynikające ze stosunku pracy i zgodnie z art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. prawidłowo została uznana przez płatnika za podstawę do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.