Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 marca 2017 r., sygn. II SA/Sz 1407/16

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 marca 2017 r. sprawy ze skargi O. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia decyzji dotyczącej rozbiórki obiektów budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia [...] nr [...], II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. na rzecz skarżącego O. W. kwotę [...] ([...]) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego po rozpatrzeniu sprawy wybudowania, w sposób istotnie odbiegający od projektu budowlanego zatwierdzonego decyzją Starosty Powiatu z dnia [...], dziewięciu domków letniskowych na terenie działki nr [...] , ostateczną decyzją z dnia [...]nakazał O. W. i K. W. dokonanie rozbiórki domków. Z uwagi na uchylanie się wyżej wymienionych od wykonania nałożonych obowiązków, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął czynności egzekucyjne.

2. W piśmie z dnia 31 maja 2016 r. O. W. (dalej przywoływany jako: "Skarżący"), złożył wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia, na podstawie art. 162 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2016 r., poz. 23 ze zm. -dalej przywoływany jako: "K.p.a."), ww. decyzji z dnia [...] r. Uzasadniając swój wniosek, Skarżący wskazał, że nakaz rozbiórki związany był z przekroczeniem przez domki letniskowe linii zabudowy ustanowionej na mocy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast po wydaniu decyzji o nakazie rozbiórki zmieniony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości w ten sposób, że aktualnie wybudowane na działce nr [...] domki letniskowe nie naruszają linii zabudowy. Linia ta w obecnym planie została przesunięta. Wykonanie decyzji o nakazie rozbiórki miało doprowadzić do stanu zgodnego z prawem. W tej sytuacji natomiast, z uwagi na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, takie wykonanie jest niecelowe. Aktualny stan prawny i faktyczny powoduje, że obiekty budowlane nie naruszają zapisów planu (są z nimi zgodne), a w związku z tym, odpadła konieczność ich rozbiórki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00