Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 marca 2017 r., sygn. III SA/Łd 1057/16
Policja
Dnia 2 marca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: , Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, , , Protokolant Specjalista Dominika Janicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2017 roku sprawy ze skargi Ł. K. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1)uchyla w całości zaskarżony rozkaz personalny oraz poprzedzający go rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w K. z dnia [...] nr [...] w części w jakiej nadaje decyzji rygor natychmiastowej wykonalności; 2) zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. na rzecz Ł. K. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym z dnia [...]r., nr [...] Komendant Wojewódzki Policji w Ł na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 127 § 2 K.p.a., utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w K z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia Ł K ze służby w Policji z dniem 30 września 2016r.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.
Postanowieniem z dnia [...]r., sygn. akt[...] Prokuratura Okręgowa w Ł przedstawiła Ł K zarzut o to, że w dniu [...]r. na terenie Komendy Powiatowej Policji w K, pełniąc obowiązki służbowe funkcjonariusza Policji tej jednostki przekroczył zakres udzielonych mu uprawnień oraz nie dopełnił obowiązków służbowych, w szczególności podczas wykonywania czynności procesowych w postaci przesłuchania osoby M.S. w ten sposób, że działając wbrew obowiązkom wynikającym z zarządzenia nr 852 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 lipca 2011r. w sprawie zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów, to jest wbrew obowiązkom wynikającym z § 8 ust. 2 oraz § 9 ust. 1 pkt 1 i 3 cytowanego zarządzenia, nosił broń palną w postaci pistoletu Walter P-99 w sposób widoczny dla otoczenia, w kaburze przypiętej do paska i nie zachował szczególnych środków ostrożności, aby broń nie dostała się w ręce osób nieuprawnionych, czym doprowadził do nieuprawnionego użycia tej broni przez M.S., czego skutkiem było nieumyślne spowodowanie śmierci wymienionego będącej następstwem obrażeń doznanych w wyniku dwukrotnego postrzału, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 K.k. i art. 155 K.k. w zw. z art. 11 § 2 K.k.