Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 marca 2017 r., sygn. IV SA/Gl 894/16

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.), Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2017 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzki Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w S., na podstawie art. 104 k.p.a., art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2015 poz. 1412), art. 2351 i art. 2352 Kodeksu Pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), dalej k.p. stwierdził u J. T. przewlekłą chorobę układu ruchu wywołaną sposobem wykonywania pracy - przewlekłe okołostawowe zapalenie barku - wymienioną w poz. 19.4 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).

Organ inspekcji sanitarnej ustalił, że J. T. była zatrudniona w A w S. (obecnie A Sp. z o.o. w S.) w okresie od kwietnia 1996 r. do września 1999 r. na stanowisku montera zestawów wskaźników. W okresie od września 1999 r. do kwietnia 2013 r. na stanowisku montera aparatury oświetleniowej oraz operatora linii w B Sp. z o.o. w S. (obecnie A Sp. z o.o. w S.) oraz w C Sp. z o.o. w S. od maja 2013 r. do grudnia 2015 r. Ponadto była zatrudniona (z przerwami na świadczenia rehabilitacyjne) w charakterze operatora linii.

W ramach ustaleń dotyczących sposobu wykonywania pracy stwierdzono, że na stanowiskach - montera zestawów wskaźników od kwietnia 1996r do września 1999r., montera aparatury oświetleniowej od września 1999 r. do września 2003 r., operatora linii części zamiennych na Hali B od października 2003 r. do sierpnia 2012 r. oraz operatora napylarki i prasera tworzyw sztucznych na hali B w okresie od stycznia 2013 r. do nadal pracownik wykonywał prace powodujące obciążanie obu kończyn górnych w sposób statyczny i dynamiczny poprzez wykonywanie ruchów powtarzalnych o cechach monotypowości (podnoszenia w płaszczyźnie pionowej, przenoszenia w płaszczyźnie poziomej z okresowym utrzymywaniem kończyn w pozycji wymuszonej - ramion uniesionych ku górze) oraz zginania, prostowania i skręcania stawów z koniecznością użycia siły w pozycji siedzącej przy stole lub taśmie montażowej, bez konieczności stałego podpierania łokci o twarde podłoże podczas wykonywania prac o zmiennym charakterze. Były to przykładowo prace polegające na ręcznym montażu drobnych elementów, precyzyjnym nakładaniu ich na korpus silnika, wkręcaniu śrubek za pomocą wkrętaka pneumatycznego, układaniu uzbrojonej płytki na taśmę produkcyjną automatycznie przesuwającą się, ręcznym pobraniu płytki z ramką i szereg innych wymagających o podobnym charakterze i obciążeniu obu kończyn górnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00