Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 marca 2017 r., sygn. I SA/Gl 707/16

Ulgi podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Beata Machcińska, Bożena Pindel (spr.), Protokolant Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2017 r. sprawy ze skargi C. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ulg płatniczych - umorzenie zaległości podatkowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. - na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613; dalej: O.p.) - po rozpoznaniu odwołania podatnika C. W. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...]r. nr [...] odmawiającej umorzenia zaległości podatkowych w podatku akcyzowym w wysokości 56.414,80 zł wynikającej z decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w K. o nr: [...] oraz od [...] do [...] - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Do wydania decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Podatnik pismem z dnia 4 stycznia 2013 r. zwrócił się do organu I instancji z wnioskiem o umorzenie należności z tytułu podatku akcyzowego, wynikających z wydanych w 2009 r. decyzji o wskazanych powyżej numerach. We wniosku podał, że wspomnianymi decyzjami nałożono na niego obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od paliwa, które zakupił na cele prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług transportowych. Podkreślił, że kupując paliwo od sprzedawcy, który nie uiścił należnych podatków, stał się ofiarą przestępstwa. W sprawie prowadzone było postępowanie przygotowawcze przez Prokuraturę K. [...], które zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Pomimo, że w postępowaniu karnym uzyskał status pokrzywdzonego, bowiem poniósł realną i wymierną szkodę, to został "ukarany" przez organy podatkowe, poprzez obarczenie go obowiązkiem zapłacenia należnych od sprawcy przestępstwa podatków. Do chwili obecnej uregulował wszystkie należności z tytułu podatku od towarów i usług wraz z należnymi odsetkami. Wnioskodawca podał również, że jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą od 1989 r., który terminowo uiszczał wszystkie podatki. Obecnie jednak znalazł się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej i życiowej, gdyż nałożone na niego podatek akcyzowy i podatek od towarów i usług - w jego odczuciu niesłusznie - doprowadziły prowadzoną przez niego działalność gospodarczą do faktycznej upadłości. Podniósł także, że organ podatkowy decyzją z dnia [...]r. odmówił mu rozłożenia na raty spłaty zaległości podatkowych, natomiast jedyny posiadany składnik majątkowy, tj. samochód marki MAN, który dawał mu możliwość zarobkowania został zajęty. Odebranie pojazdu uniemożliwiło mu prowadzenie działalności gospodarczej i zdobywanie środków utrzymania dla siebie i żony. Wskazał także, iż jest w wieku poprodukcyjnym i ze względu na stan zdrowia posiada ograniczone możliwości zarobkowania. W toku postępowania wyjaśnił, że ubiega się o umorzenie zaległości w podatku akcyzowym na podstawie art. 67a §1 O.p. a jego wniosek zmierzał do umorzenia zaległości podatkowej z powodu trudnej sytuacji materialnej, w jakiej się znalazł w związku z obciążeniem go dodatkowymi nieuzasadnionymi płatnościami na rzecz Skarbu Państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00