Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2017 r., sygn. III SA/Wa 2755/15

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Lemiesz, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, sędzia WSA Tomasz Janeczko (sprawozdawca), Protokolant starszy sekretarz sądowy Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi O. C.V. z siedzibą w Holandii na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2013 r. i 2014 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Na podstawie postanowienia z dnia [...] sierpnia 2014 r. wydanego przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S. (zwanego dalej: "organem pierwszej instancji") przeprowadzono wobec O. C.V. z siedzibą w Holandii (zwanej dalej: "Skarżącą") postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okres od 1 stycznia 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. Z przeprowadzonego postępowania kontrolnego sporządzono protokół z badania ewidencji z dnia [...] marca 2015 r., który został doręczony pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 10 marca 2015 r. Pismem z dnia 20 marca 2015 r. pełnomocnik Skarżącej wniósł zastrzeżenia do protokołu z badania ewidencji, nie zgadzając się z dokonaną przez organ pierwszej instancji oceną prawą. Z kolei pismem z dnia 25 marca 2015 r., organ pierwszej instancji zawiadomił Skarżącą o wynikającym z art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r., Nr 41, poz. 214 ze zm.) - zwanej dalej: "u.k.s.", prawie do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego w terminie 7 dni, od dnia doręczenia zawiadomienia oraz o możliwości skorygowania deklaracji podatkowej w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym. Skarżąca nie skorzystała z uprawnienia wynikającego z treści art. 14c ust. 3 u.k.s.

Następnie decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. organ pierwszej instancji określił Skarżącej w podatku od towarów i usług: wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni za styczeń 2013 r. oraz kwiecień 2014 r., wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za okresy od lutego 2013 r. do marca 2014 r. oraz kwotę podatku do zapłaty za styczeń, luty i marzec 2013 r. na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej: "u.p.t.u." W uzasadnieniu wskazał, że Skarżąca jest podmiotem nie posiadającym siedziby ani miejsca stałego prowadzenia działalności na terytorium Polski, zarejestrowanym jako podatnik podatku od towarów i usług. W okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 marca 2013 r. Skarżąca dokonywała transakcji sprzedaży oraz zakupu z kontrahentem A. z siedzibą w Szwajcarii (zwanym dalej: "A."), który jest podmiotem nie posiadającym siedziby ani miejsca stałego prowadzenia działalności na terytorium Polski, zarejestrowanym jako podatnik podatku od towarów i usług. W odniesieniu do sprzedaży organ pierwszej instancji stwierdził, że Skarżąca wystawiła i zaewidencjonowała w rejestrze sprzedaży za ww. okres faktury VAT wystawione ze stawką 23%. Natomiast w rejestrze zakupów Skarżącej zostały stwierdzone faktury VAT wystawione przez A. ze stawką podatku VAT 5%. W świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego, organ pierwszej instancji zakwestionował prawo Skarżącej do odliczenia podatku naliczonego, wykazanego na fakturach wystawionych przez A. Wskazał, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 u.p.t.u., podatnikami są również osoby prawne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. W przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego (art. 17 ust. 2 u.p.t.u.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00