Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. II SA/Rz 982/16

Ewidencja gruntów

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk /spr./ Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Piotr Godlewski Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2017 r. sprawy ze skargi T. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie zmian w ewidencji gruntów i budynków I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Starosty Powiatu [...] z dnia [...] marca 2016 r. nr [...]; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego na rzecz skarżącego T. B. kwotę 680 zł /słownie: sześćset osiemdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi TB jest decyzja [.] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w [.] (dalej: "WINGiK w [.]") z dnia [.] maja 2016 r. nr [.], w przedmiocie zmian w ewidencji gruntów i budynków, którą wydano w następujących okolicznościach;

Podaniem z dnia 18 grudnia 2013 r. TB zwrócił się do Starosty Powiatu [.] o dokonanie korekty granic działki nr 495/1 obr. [...] - [.], poprzez przywrócenie jej przebiegu sprzed modernizacji ewidencji gruntów i budynków z pominięciem operatu nr [.]. W ocenie wnioskodawcy błędnie oceniono miejsce położenia kamienia granicznego pomiędzy działkami nr 496/2 i 495/1, jako odsuniętego od granicy o 0,6 m. Granica pomiędzy działkami powinna przebiegać prosto, a tymczasem tak nie jest. Co najmniej jeden ze słupów telefonicznych powinien znajdować się na działce nr 496/2, podczas gdy wszystkie są na działce nr 495/1 bądź w granicy. Na działce nr 495/1 ustanawiana była też służebność o szerokości 4 m, a zatem co najmniej taka odległość powinna dzielić działki nr 496/2 i 495/2. Błąd ten powinien być skorygowany w ramach aktualizacji danych.

Wydana w sprawie decyzja Starosty z dnia [.] maja 2014 r. nr [.] o odmowie wprowadzenia zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków została utrzymana w mocy decyzją WINGiK w [.] z dnia [.] sierpnia 2014 r. nr [.]. Na skutek skargi TB wyrokiem z dnia 17 lutego 2015 r. sygn. II SA/RZ 1272/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił ww. decyzje uznając, że wydano je z naruszeniem przepisów postępowania. Sąd przypomniał, że ewidencja gruntów i budynków to systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, przy czym organ ją prowadzący, wprowadza do niej zmiany wynikające z dokumentów powstałych poza tym postępowaniem. Nie może on zasadniczo we własnym zakresie dokonywać ustaleń dotyczących danych zawartych w takich dokumentach, w tym rozstrzygać sporów dotyczących własności. Proces aktualizacji ewidencji może zaś polegać również na usuwaniu (prostowaniu) błędnych wpisów. W razie jednak powstania sporu, co do tego, czyją własnością jest nieruchomość, powinno najpierw dojść do rozstrzygnięcia takiego sporu w drodze odpowiedniego procesu cywilnego, a dopiero później do ujawnienia zapadłego w takim procesie wyroku w operacie ewidencyjnym. Następnie zwrócono uwagę, że działki o pierwotnych numerach 496 i 495 na przestrzeni czasu ulegały wielokrotnym podziałom. Dopiero jednak na rozprawie sądowej doszło do wyjaśnienia istoty wniosku skarżącego, że wskazywany przez niego błąd prawdopodobnie tkwi w opisie współrzędnych wykazanych do podziałów działki nr 496 bądź po jej podziale. Konieczne zatem stało się wyjaśnienie treści tego żądania w zakresie wprowadzenia zmian sprowadzających się według skarżącego do porównania danych technicznych zawartych w dwu operatach geodezyjnych. Sąd zwrócił przy tym uwagę, że zapisy wprowadzone do ewidencji gruntów i budynków nie mogą kreować sporów granicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00