Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. III SA/Lu 276/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kowalczyk Sędzia WSA Iwona Tchórzewska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Beata Skubis-Kawczyńska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu [...] lutego 2017 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] września 2015 r., nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego J. P. kwotę [...]zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r. (nr [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] września 2015 r. (nr [...]), w sprawie zatrzymania J. P. na okres 3 miesięcy prawa jazdy kat. T, C+E, B+E, C, B i A, z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym oraz zobowiązania go do zwrotu dokumentu prawa jazdy, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wyjaśnił, że podstawą prawną wydania decyzji był art. 102 ust. 1 pkt 4 i art. 102 ust. 1c ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 155, z późn. zm.). W sprawie ustalono, że do Starostwa Powiatowego w Z. wpłynęło pismo Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Z. z dnia [...] sierpnia 2015 r. stwierdzające, że w dniu [...] sierpnia 2015 r. J. P. kierował samochodem osobowym marki [...] o nr rej. [...] z prędkością przekraczająca prędkość dopuszczalną o 55 km/h na obszarze zabudowanym. Dlatego zarówno organ I instancji jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze były zobowiązane do zastosowania dyspozycji wynikającej z tych przepisów, poprzez zatrzymanie kierującemu pojazdem prawa jazdy kat. T, C+E, B+E, C, B i A, z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym oraz zobowiązane były do żądania zwrotu dokumentu prawa jazdy, którego kierujący w chwili popełnienia wykroczenia nie posiadał.