Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. II SA/Go 1036/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2017 r. sprawy ze skargi A.U. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 264 (dwieście sześćdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] Prezydent Miasta - powołując się na art. 10 i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm. - określanej dalej jako k.p.a.) i art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2015 r., poz. 541 - określanej dalej jako u.z.k.k.) orzekł o zatrzymaniu A.U. prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, BE, T, C1, C1+E, C, CE nr [...], seria i nr druku R [...], wydanego dnia [...] lipca 2016 r. przez Prezydenta Miasta do czasu wykazania się oceną pozytywną z egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.
W uzasadnieniu powyższej decyzji organ podał, iż w dniu [...] lipca 2016 r. Komendant Wojewódzki Policji przesłał wniosek o sprawdzenie kwalifikacji A.U. oraz wniosek o skierowanie na badania psychologiczne w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. W powyższych sprawach zostało wszczęte odrębne postępowanie. Ponadto organ wskazał, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 u.z.k.k. starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku przekroczenia liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t .j.Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 - określanej dalej jako u.p.r.d.). W związku z powyższym w dniu [...] sierpnia 2016r. zawiadomieniem nr [...] zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zatrzymania prawa jazdy A.U. w związku z przekroczeniem przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. W zawiadomieniu poinformowano stronę, że zgodnie z art. 10 § 1 k.p.a. przed wydaniem decyzji, przysługuje stronie prawo zapoznania się z aktami sprawy, wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. W dniu 10 sierpnia 2016r. A.U. skorzystał z przysługującego mu prawa i zapoznał się z aktami sprawy oraz wniósł o wcześniejsze wydanie decyzji. Organ I instancji uznał, iż spełniona została przesłanka, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 u.z.k.k., bowiem A.U. przekroczył liczbę 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego i należało wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, BE, T, C1, C1+E, C, CE do czasu wykazania się posiadaniem wymaganych kwalifikacji w drodze uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.