Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 lutego 2017 r., sygn. I SA/Gl 1390/15

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Sędziowie WSA Beata Machcińska, Wojciech Organiściak (spr.), Protokolant Dominika Zabielska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2017 r. sprawy ze skargi J. K., K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2014 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. (dalej SKO lub Kolegium) działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 613) w związku z art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1, art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 849, dalej u.p.o.l.) decyzją z dnia [...] r. (Nr [...]) utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...] r. (Nr [...]) w sprawie ustalenia J. K. i K. K. (dalej jako podatnicy, strony) wymiaru podatku od nieruchomości na 2014 r. w kwocie [...] zł,

Organ odwoławczy prezentując dotychczasowy przebieg postępowania podkreślił, że organ pierwszej instancji w decyzji z dnia [...] r. dokonał szczegółowego wyliczenia podatku w odniesieniu do poszczególnych elementów składających się na przedmiot opodatkowania.

Od tej decyzji odwołali się podatnicy, którzy zakwestionowali w całości wydane orzeczenie organu pierwszej instancji, nazywając je "nieporozumieniem". Pracownikom organu pierwszej instancji, którzy brali udział w wydawaniu zaskarżonej decyzji zarzucili brak profesjonalizmu, który zasługuje na rozliczenie. Odwołujący się wskazali również, że gromadzenie materiału dowodowego odbywało się z naruszeniem prawa, m. in. poprzez powołanie rzeczoznawcy bez stosownych uprawnień a także wskazaniem błędnej wielkości powierzchni gruntu (zdaniem odwołujących się winno być 1366 m2, a nie tak jak to jest w decyzji 1359 m2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00