Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. I SA/Gl 1161/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Wojciech Gapiński, Bożena Pindel (spr.), Protokolant Dominika Zabielska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2017 r. sprawy ze skargi K. K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w L. działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej: O.p.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), na wniosek K. K., wydał w dniu [...] r. interpretację indywidualną nr [...], w której stwierdził, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia [...] r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanych ustawowych odsetek od kwoty odszkodowania za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego - jest nieprawidłowe.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości położonej w W. (gmina P. woj. [...]), na której znajduje się budynek mieszkalny i inne zabudowania. Nieruchomości oraz składniki budowlane podlegały wpływom eksploatacji górniczej, w wyniku której obiekty budowlane zostały uszkodzone. Prowadzone przez wnioskodawcę oraz zakład górniczy postępowanie ugodowe nie dało rezultatu. Wnioskodawca wystąpił do Sądu [...] w G. z powództwem o naprawienie szkody; sprawa toczyła się w Wydziale [...], Ośrodek Zamiejscowy w R., pod sygn. akt [...]. Zakończyła się wydaniem prawomocnego wyroku w dniu [...] r., w którym Sąd [...] zasądził od pozwanej A. S.A. w J. na rzecz wnioskodawcy kwotę [...] zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia [...] r. do dnia zapłaty (wyrok uprawomocnił się w dniu [...] r.). Pozwana zapłaciła zasądzone kwoty (odszkodowanie i odsetki) w dniu 9 grudnia 2015 r. Kwota odsetek zapłacona przez pozwaną na rzecz wnioskodawcy wyniosła: [...] zł. Podstawą roszczenia wnioskodawcy był przepis art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. 2015 r., poz. 196, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli nie jest możliwe przywrócenie stanu poprzedniego lub koszty tego przywrócenia rażąco przekraczałyby wielkość poniesionej szkody, naprawienie szkody następuje przez zapłatę odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00