Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 października 2018 r., sygn. I SA/Po 528/18

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2018 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...],- zł (słownie: [...] złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu [...] r., uzupełnionym pismem z dnia [...] r., Z. M. (dalej jako: "wnioskodawczyni", "zainteresowana" lub "skarżąca") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi mieszkaniowej.

Przedstawiając we wniosku stan faktyczny zainteresowana podała, że w 2013 r. sprzedała nieruchomość. W dniu 9 kwietnia 2016 r. złożyła w Urzędzie Skarbowym w S. zeznanie PIT-39, w którym wykazała za 2013 r. przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości w kwocie [...]zł oraz dochód z tego tytułu w kwocie [...]zł, przy czym dochód wykazała, jako zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PDOF").

Następnie zainteresowana wskazała, że w dniu 11 maja 2015 r. zawarła w formie aktu notarialnego (Rep. A [...]) umowę deweloperską z "X." Sp. z o.o. (dalej jako: "deweloper"). Z umowy tej wynikało, że deweloper jest współwłaścicielem nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], dla której Prezydent Miasta P. wydał decyzję z dnia [...] r., nr [...], zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę. Postanowienia umowy zawartej z deweloperem zostały oparte na przepisach ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1468 ze zm. - w skrócie: "u.o.p.n.l.m."). Wobec tego wnioskodawczyni uznała, że: - umowa deweloperska nie ma charakteru umowy przedwstępnej w rozumieniu art. 389 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm. - w skrócie: "K.c."); - umowa deweloperska jest formą umowy sprzedaży w rozumieniu art. 535 K.c.; - kupująca na podstawie zawartej umowy zapłaciła cenę nabycia lokalu - nie są to zaliczki; - nabycie lokalu następuje wprost na podstawie postanowień urnowy deweloperskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00