Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. I SA/Bk 837/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz (spr.), Sędziowie sędzia SO del. do WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz sędzia WSA Andrzej Melezini, Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 lutego 2017 r. sprawy ze skargi "C." B. S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2009 roku oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. dokonał C. B. S.A. (zwanej dalej: "Spółką") rozliczenia w podatku od towarów i usług za styczeń-grudzień 2009 r. w innej wysokości niż zadeklarowana. Podstawą tego rozstrzygnięcia było ustalenie, że Spółka nieprawidłowo zastosowała 7% stawkę podatku VAT w odniesieniu do dostawy surowców farmaceutycznych.
Po rozpatrzeniu odwołania, Dyrektor Izby Skarbowej w B. decyzją
z dnia [...] czerwca 2016 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu organ odwoławczy podniósł, że 2009 r. Spółka była czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednym z przedmiotów działalności była sprzedaż surowców farmaceutycznych. W ocenie organu odwoławczego Spółka błędnie zastosowała preferencyjną 7 % stawkę podatku VAT do dostawy towarów, wymienionych w decyzji organu I instancji. W dalszej kolejności organ przytoczył treść art. 41 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej powoływana jako: "u.p.t.u."), jak również poz. 79 załącznika nr 3 do ustawy. Następnie stwierdził, że z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 79 załącznika Nr 3 do u.p.t.u. wynika, że zastosowanie obniżonej stawki VAT do produktów leczniczych uzależnione zostało przez ustawodawcę od łącznego spełnienia następujących warunków: (-) produkt leczniczy musi należeć do grupowania PKWiU ex 24.4, oraz (-) produkt ten musi być wpisany do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach Prawa farmaceutycznego. W związku z tym, że Spółka nie spełniła powyższych warunków, zdaniem organu odwoławczego, dostawa spornych towarów podlega opodatkowaniu 22 % stawką VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 u.p.t.u.