Wyrok WSA w Opolu z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Op 425/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi A. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest postanowienie z dnia 24 sierpnia 2016 r. wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego w imieniu Ministra Finansów, którym utrzymał on w mocy własne postanowienie z dnia 22 czerwca 2016 r. o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku A. S. (dalej określana jako wnioskodawczymi, podatniczka lub skarżąca) o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako podstawę prawną skarżonego rozstrzygnięcia organ wskazał art. 221 i art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 i art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) - dalej określana jako "O.p.".
Powyższe postanowienie wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Wnioskiem złożonym w organie w dniu 18 marca 2016 r. wnioskodawczyni zwróciła się o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. W opisie stanu faktycznego skazała, że zwraca się o rozstrzygnięcie sprawy dotyczącej odsetek od odszkodowania wypadkowego, gdyż otrzymała odszkodowanie i rentę od firmy ubezpieczeniowej i są to składniki zwolnione z podatku dochodowego. Jednak, w związku z długotrwałym procesem sądowym, otrzymała także odsetki, co do których firma ubezpieczeniowa wystawiła PIT-8C jako przychód do opodatkowania. Wyjaśniła, że zaraz po wyroku ubezpieczyciel nie zwlekał z wypłatą, wobec czego odsetki nie wynikły po wyroku, ale powstały w trakcie procesu sądowego, przez co stały się składnikiem odszkodowania i jako takie są zwolnione z podatku. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podała, że składniki z odszkodowania są zwolnione z opodatkowania, a więc wystawienie PIT-8C było niezasadne. Jako przepis prawa podatkowego będący przedmiotem wniosku wskazała: "ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych".