Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. VIII SA/Wa 44/23
Interpretacje podatkowe; Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędziowie Sędzia WSA Cezary Kosterna (sprawozdawca), Sędzia WSA Justyna Mazur, , Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Krawczyk, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2023 r. w Radomiu sprawy ze skargi D. S. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego bez rozpoznania 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 września 2022 r. znak: [...]; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego D. S. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
D. S. (dalej: "Skarżący" lub "Wnioskodawca") pismem z dnia 17 czerwca 2022 r. złożył do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "DKIS", "Organ") wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Wskazał, że prowadzi działalność polegającą na tworzeniu programów komputerowych, która w jego ocenie jest działalnością badawczo-rozwojowa.
Organ wezwał go pismem z 5 sierpnia 2022 r. do uzupełnienia stanu faktycznego przez wyjaśnienie, czy Skarżący prowadzi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o szkolnictwie wyższym. W odpowiedzi Skarżący opisał szczegółowo swoją działalność gospodarczą.
Postanowieniem z 29 września 2022r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia wobec uznania, że Wnioskodawca nie dokonał uzupełnienia wszystkich braków wniosku, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zmianami, dalej: Op lub ordynacja), co w rezultacie uniemożliwiło organowi merytoryczne wypowiedzenie się co do skutków podatkowych przedstawionych w nim okoliczności.