Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Bk 820/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska,, sędzia WSA Mirosław Wincenciak (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi M. Ł. na decyzję Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej U. M. w B. z dnia [...] listopada 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia na studia stacjonarne oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2016 r. nr[...], Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim odmówiła przyjęcia Pani M. Ł.na rok akademicki 2016/2017 na studia stacjonarne, kierunek lekarski. Podstawą odmowy był wynik egzaminu maturalnego kandydatki z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym, tj. 154 pkt (w tym biologia 77 pkt), przy progu punktowym uprawniającym do przyjęcia na studia stacjonarne kierunek lekarski wynoszącym 162 pkt (w tym biologia nie mniej niż 70 pkt).

W odwołaniu od tej decyzji M. Ł. zarzuciła Komisji naruszenie licznych przepisów, w tym zarzut naruszenia przepisów k.p.a. w zakresie odpowiedniego stosowania kpa, w tym art. 107§ 1 i § 3 k.p.a. , art. 6 k.p.a., art. 7 k.p.a., art. 68 § 2 k.p.a.; art. 169 ust. 2, art. 169 ust. 3 i art. 169 ust. 10 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanej dalej "ustawą", a także uchwały [...]Senatu Uniwersytetu Medycznego w B. w zakresie § 19 ust. 1 pkt 1, § 2 ust. 2 i uchwały [...]Senatu § 1 ust. 1 i ust. 3.

Uczelniana Komisja Rekrutacyjna Uniwersytetu Medycznego w B. decyzją z dnia [...].11.2016 r. utrzymała w mocy powołaną decyzję Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim z dnia [...] września 2016 r.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że zarówno decyzję w pierwszej instancji jak i decyzję w drugiej instancji podejmuje odpowiednio Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna i Uczelniana Komisja Rekrutacyjna, co poświadczają protokoły z posiedzenia tych komisji, podpisane przez wszystkich członków odpowiednich komisji. Decyzja jest podpisywana przez Przewodniczącego odpowiedniej komisji w imieniu całej komisji, na podstawie § 4 ust. 1 powołanej uchwały Senatu [...]- po zakończonym postępowaniu kwalifikacyjnym, kandydat otrzyma pisemną decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia. W imieniu komisji, o których mowa w § 3 ust. l decyzje podpisują Przewodniczący lub wskazani przez nich członkowie komisji. Dodatkowo, zgodnie z powołaną regulacją, członkowie Komisji udzielili pełnomocnictwa przewodniczącym komisji do podpisywania decyzji. Senat właściwie umocował członków komisji rekrutacyjnej do udzielania upoważnienia przewodniczącemu komisji do podpisywania decyzji jednoosobowo. Komisja rekrutacyjna dysponuje wystarczającym umocowaniem, mającym swoje źródło w uchwale Senatu Uczelni do udzielenia upoważnienia do podpisania decyzji imieniem komisji rekrutacyjnej. przewodniczącemu Komisji rekrutacyjnej. W świetle powyższego zarzut odwołującej się w tym zakresie nie zasługuje na uwzględnienie. Za chybione uznano zarzuty naruszenia wskazanych przez odwołującą przepisów kodeksu postępowania administracyjnego przy wydawaniu decyzji w przedmiotowej sprawie. Jak wskazuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych: "Odpowiednie stosowanie przepisów k.p.a. zapewnia minimum procedury, niezbędnych dla załatwienia sprawy i zagwarantowania ustawowych uprawnień strony, przy uwzględnieniu specyfiki szkoły wyższej i przyjętych w niej zasad komunikowania o rozstrzygnięciach organów uczelni (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 listopada 2000 r., sygn. akt SK 19/99, OTK nr 7, póz. 258, wyrok NSA z dnia 13 październiku 20lir. sygn. akt I OSK 1304/11 - orzeczenia.nsa.gov.pl)." (wyrok WSA w Gdańsku z dnia 06 grudnia 2012 (III SA/Gd 414/12 - Wyrok WSA w Gdańsku). W niniejszej sprawie wymagane minimum procedury zostało zachowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00