Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Wr 714/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Siedlecka Sędziowie: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia NSA Halina Kremis (sprawozdawca) Protokolant: specjalista Izabela Szczerbińska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi T.J. i Cz.J. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. (znak: [...]) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K.G. działając na podstawie art. 71 a ust. 4, art. 83 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2013 r. , poz. 1049 z późn. zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego nakazał współwłaścicielom T. i Cz.J. przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania lokalu użytkowego mieszczącego się w części parteru budynku położonego przy ul. [...] w K.G. tj. działalność handlową nie powodującą naruszenia warunków higieniczno-sanitarnych.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że została ona podjęta po przeprowadzeniu wszczętego w dniu 13 marca 2014 r. postępowania w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania lokalu położonego przy ul. [...] w K.G.. W toku tego postępowania w dniu 28 marca 2014 r. przeprowadzone zostały czynności kontrolne, w wyniku których ustalono, że w części parteru budynku znajduje się zakład fryzjerski. Współwłaściciele lokalu - Cz. i T.J. oświadczyli, że w 1993 roku, w którym nabywali ten lokal prowadzona w nim była działalność związana ze sprzedażą sprzętu RTV, a obecnie lokal jest dzierżawiony przez P.Cz.. Dzierżawca lokalu wyjaśnił, że zakład fryzjerski jest prowadzony w tym lokalu od 17 lutego 2014 r., nie wykonywano w nim żadnych prac remontowych - co potwierdzili współwłaściciele lokalu, a on sam nie występował do Starosty Powiatowego w K.G. o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania tego lokalu.