Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. VIII SA/Wa 348/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędziowie Sędzia WSA Cezary Kosterna (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Wroczyński, Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 grudnia 2016 r. w Radomiu sprawy ze skargi H. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...]lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Pana H. K. (dalej: skarżący lub podatnik) jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z [...] lutego 2016 r. nr [...]. Decyzją tą Dyrektora Izby Skarbowej w [...] (dalej: organ odwoławczy lub Dyrektor IS) uchylił w całości decyzję Naczelnika [...]Urzędu Skarbowego w [...] (dalej: Naczelnik US) z [...] października 2015 r. i określił skarżącemu wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r.(PIT-36L) w kwocie [...] zł oraz odsetki od nieuregulowanej w terminie płatności zaliczki na podatek dochodowy za styczeń 2011 r.

Organ odwoławczy oparł się na ustaleniach dokonanych przez Naczelnika US,

z których wynikało m.in., że skarżący prowadził działalność gospodarczą od 2011 r.,

i za 2011 r. był opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia

26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zmianami, dalej: u.p.d.o.f.). Naczelnik US w toku postępowania podatkowego zakończonego wydaniem wspomnianej decyzji z [...]października 2015 r. zakwestionował w szczególności zaliczenie w koszty uzyskania przychodu zawyżonych zdaniem organu kosztów z tytułu amortyzacji środków trwałych - budynku stacji paliw

w [...]. Podatnik zakupił przedmiotową nieruchomość w 1994 r. i na dzień przyjęcia jej do używania [...]czerwca 1994 r. określił wartość początkową budynków na [...]zł. W skorygowanej ewidencji środków trwałych podatnik przyjął wartość budynków na kwotę [...]zł. Przedstawił dokumenty z lat 1999 -2001 dotyczące zakupu materiałów budowlanych na łączną kwotę [...] zł. O taką też wartość na podstawie art. 22g ust. 17 u.p.d.o.f. organ skorygował ulepszoną wartość budynków przyjmując łączną wartość początkową [...]zł ([...]zł) cena zakupu powiększoną o uznane wydatki na zakup materiałów budowlanych udokumentowane przedstawionymi przez skarżącego w toku postepowania dokumentami. Naczelnik US uznał w tej sytuacji, że brak jest przesłanek do zastosowania metod ustalania wartości początkowej środków trwałych określonych w art. 22g ust. 8-9 u.p.d.o.f., gdyż skarżący nie zgromadził dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na ulepszenie środków trwałych. Naczelnik US zarzucił też skarżącemu błędne zastosowanie dla zbiorników na paliwo płynne w wysokości 9% rocznie zamiast właściwej zdaniem organu stawki 4,5% rocznie. W konsekwencji Naczelnik US stwierdził, że podatnik zawyżył roczną wartość odpisów amortyzacyjnych o [...]zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00