Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 30 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Bk 1118/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi D. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu decyzją Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] czerwca 2016r. Nr [...]wymierzającą D. T., karę pieniężną w wysokości 12 000 złotych z tytułu urządzania gier na automacie o nazwie A. nr [...], poza kasynem gry tj. w lokalu H. przy ulicy R.[...] w B. Utrzymana w mocy sankcja wymierzona została przy powołaniu się w podstawie materialnoprawnej decyzji I instancji na przepisy art. 2 ust.5, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust. 1 art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 i 91 ustawy o grach hazardowych.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, że warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach określa ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej powoływana w skrócie jako "u.g.h."). Opisując stan faktyczny sprawy organ wskazał, że w dniu [...] marca 2015r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w B. przeprowadzili w lokalu H. przy ulicy R. [...] w B. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W wyniku kontroli doszło do zatrzymania urządzenia do gier o nazwie A. nr [...], który w dniu kontroli został poddany eksperymentowi procesowemu polegającemu na odtworzeniu gry na urządzeniu z którego sporządzono protokół z jego przebiegu. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu oraz oględzin stwierdzono, że zatrzymane urządzenie do gier umożliwia rozgrywanie na nim gier w rozumieniu art. 2 ust. 5ustawy o grach hazardowych. Jest to bowiem urządzenie elektroniczne a gry na nim mając charakter losowy i organizowane są w celach komercyjnych, o czy świadczy akceptor banknotów, fakt, że rozpoczęcie gier może nastąpić po wcześniejszym zakredytowaniu automatu punktami kredytowymi uzyskanymi w zamian za środki pieniężne oraz fakt, że do lokalu i możliwości udziału w grze ma dostęp nieograniczona liczba osób. Ustalenia eksperymentu zostały potwierdzone opinią Wydziału Laboratorium Celnego Izby Celnej w B. powołanego jako jednostka biegła w równolegle prowadzonym postępowaniu karnoskarbowym. Jednostka upoważniona przez Ministra Finansów do badań technicznych automatów i urządzeń do gier, po poddaniu ocenie działania spornego urządzenia, stwierdziła w sposób kategoryczny, że gry na nim są urządzane w celach komercyjnych, są grami mającymi charakter losowy i zawierającymi jednocześnie element losowości, uzyskane wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli gracza i zawierają się w definicji gier na automatach określonej w art. 2 ust. 5 ustawy o grach hazardowych. Jednostka stwierdziła, ze rozpoczęcie gry wymaga zakredytowania przez grającego poprzez wprowadzenie banknotów do akceptora banknotów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00