Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. I SA/Wr 636/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędziowie: Sędzia WSA Barbara Ciołek (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant: Sekretarz sądowy Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 listopada 2016 r. sprawy ze skargi K.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2012 r.: oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. (dalej: organ odwoławczy, organ drugiej instancji) z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w D. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...], nr [...] określającą K.P. (dalej: strona, skarżący, podatnik) zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń 2012 r. w wysokości 4.875,00 zł.

Powyższe rozstrzygnięcia wydane zostały w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Wobec strony prowadzącej od dnia 27 października 2004 r. działalność gospodarczą pod nazwą A z siedzibą w D. przeprowadzono postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług. W związku z nieprawidłowościami ujawnionymi w trakcie postępowania kontrolnego w zakresie rzetelności deklarowania podstaw opodatkowania oraz rozliczania tego podatku organ pierwszej instancji wszczął z urzędu postępowanie podatkowe, zakończone opisaną na wstępie decyzją, której podstawę prawną stanowił art. 233 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2015 r. poz. 613 z późn. zm., dalej: O.p.) oraz art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a, art. 99 ust. 12, art. 103 ust. 1 oraz art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: ustawa o VAT).

Ustalono, że podatnik w kontrolowanych okresach 2011 r. i 2012 r. ujmował w ewidencji zakupów faktury VAT, na których, jako wystawca wskazany był B (ul. [...],[...]). Zapisy na zakwestionowanych fakturach wskazywały na zakup przez firmę K.P. różnorodnych usług m.in. wykonania koncepcji projektów i kosztorysów inwestorskich przebudowy linii energetycznej oraz opracowań graficznych dokumentacji projektowych, obliczania stanowisk słupowych, wykonania kosztorysów inwestorskiej budowy linii napowietrznej, opracowania programu funkcjonalno-użytkowego modernizacji napowietrznych sieci wiejskich NN na terenie Rejonu Dystrybucji D. (zestawienie faktur w rozbiciu na poszczególne okresy rozliczeniowe przedstawiono w formie tabelarycznej w decyzji organu I instancji). Przedmiotowe faktury VAT miały dokumentować podwykonawstwo W.G. przy pracach zleconych stronie przez inwestorów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00