Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. II SA/Po 560/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2016 r. Nr [...] w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia [...] 2015r. nr sprawy [...] Prezydent Miasta na podstawie art. 50 ust.1, art. 51 ust. 1 i art. 54 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2013r., poz. 267 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku A sp. z o.o z siedzibą w [...] ustalił lokalizację dla inwestycji celu publicznego polegającą na budowie elektroenergetycznej sieci [...] przewidzianą do realizacji na częściach działek nr [...], obręb [...] i nr [...], obręb [...] położonych w [...] przy ul. [...].

W uzasadnieniu organ podał, że zakres inwestycji obejmuje realizację elektroenergetycznej sieci kablowej [...] ([...]) o długości ok. 125m, na częściach w/w działek oraz wolno stojącego złącza kablowego (...]) o wymiarach: zer. 1.9m, gł 1,58m, wys. 1.63m, na części działki nr [...]. Planowana inwestycja jest położona na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Oceniając, czy jest to inwestycja celu publicznego organ uznał, że pojęcie takiej inwestycji nie może być interpretowane wyłącznie na podstawie art. 2 pkt 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ponieważ zawarta w nim definicja tego rodzaju inwestycji wykracza poza granice przepisów dotyczących stricte zagospodarowania przestrzennego. Odsyła ona do art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazując na szczególny charakter tej inwestycji wynikający z realizacji określonych tą ustawą celów. Organ wskazał na treść art. 2 ust. 2 i art. 6 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i stanowisko NSA (wyrok z dnia 5 lipca 2011r., II OSK 672/11), zgodnie z którym inwestycja lokalna to nie tylko inwestycja służąca całej gminie jako podmiotowi władzy lokalnej. Może to być także inwestycja, która swoim zasięgiem służy węższemu kręgowi mieszkańców gminy, ale pośrednio ma znaczenie dla całej gminy. Zdaniem organu analiza zakresu inwestycji przedstawiona we wniosku wykazała, że budowa odcinka linii energetycznych stanowić będzie rozbudowę istniejącej sieci, z której korzystać będą mogli wszyscy okoliczni mieszkańcy i podmioty. Zatem objęte wnioskiem przedsięwzięcie mieści się w zakresie celów wskazanych w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami i jest inwestycją, której lokalizację ustala się w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Organ podał, że z analizy wynika, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00