Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. I SA/Po 793/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Protokolant ref. staż. Natalia Puchalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2016 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego P. postanowieniem z dnia 04 grudnia 2015 r., wydanym na podstawie art. 274b w zw. z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - dalej jako: "O.p.") oraz art. 87 ust. 2 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej jako: "ustawa o PTU") przedłużył X. sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej zwanej również skarżącą) termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za październik 2015 r., do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia za ten okres.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ I instancji wskazał, że w dniu 16 listopada 2015 r., otrzymano elektroniczną deklarację VAT-7 skarżącej za październik 2015 r., w której wykazano kwotę podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 25 dni, w wysokości [...] zł. W kontekście postanowień art. 87 ust. 2 i 6 ustawy o PTU stwierdzono, że w celu zbadania zasadności zadeklarowanego zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za październik 2015 r., przeprowadzono czynności sprawdzające co do prawidłowości rozliczeń podatku skarżącej za wskazany okres. Ustalono, że skarżąca nabywała towar (olej rzepakowy) na terytorium RP od spółki E., który następnie stanowił przedmiot wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru na rzecz słowackich kontrahentów A. s.r.o. i B. s.r.o. W związku z wykazanymi do zwrotu kwotami nadwyżki podatku naliczonego nad należnym organ I instancji przeprowadził kontrolę podatkową za sierpień 2015 r., oraz czynności sprawdzające za wrzesień 2015 r. Wskazano, że organ I instancji jest w trakcie przeprowadzania weryfikacji zasadności zwrotów. Za wymagające weryfikacji uznano w szczególności dokumenty w zakresie rozliczenia podatku naliczonego dotyczącego nabycia oleju rzepakowego, który następnie stanowił przedmiot wewnątrzwspólnotowej dostawy z udziałem podmiotów ze Słowacji i Czech. Organ I instancji wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. oraz czeskiej i słowackiej administracji podatkowej z prośbą o przeprowadzenie kontroli, czynności sprawdzających dotyczący realizowanych przez skarżącą transakcji. Mając na uwadze, że dotychczas zebrany materiał dotyczący zasadności zwrotów za sierpień i wrzesień 2015 r., budzi wątpliwości w zakresie rozliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów, które następnie stanowiły przedmiot wewnątrzwspólnotowej dostawy, oraz mając na uwadze brak odpowiedzi na wysłane wnioski o przeprowadzenie kontroli stwierdzono, że zasadność zwrotu podatku za październik 2015 r., budzi wątpliwości wymagające dodatkowego sprawdzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00