Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. II SA/Op 334/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2016 r. sprawy ze skargi W. W. i B. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 31 marca 2016 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Namysłowie pismem z 25 września 2015 r. przekazał Burmistrzowi Namysłowa wniosek B. W. dotyczący wykonania przez T. L. robót ziemnych na działce nr a.

Burmistrz Namysłowa pismem z 22 października 2015 r. zawiadomił strony o terminie i miejscu przeprowadzenia oględzin, a następnie w dniu 2 listopada 2015 r. przeprowadził oględziny nieruchomości, w trakcie których stwierdzono, że na terenie działki nr a realizowana jest inwestycja polegająca na budowie budynku mieszkalnego oraz prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem tej działki poprzez nawiezienie ziemi około 0,30 m w stosunku do poziomu pierwotnego. Od strony działki nr b pozostawiony jest pas wolnego gruntu szerokości 0,6 m -0,7 m na poziomie pierwotnym z wykonaniem skarpy części nasypowej. Na podstawie dokumentacji geodezyjnej ustalił, iż w miejscu prowadzonej budowy budynku jednorodzinnego na działce nr a, przy ulicy [...] w [...], pierwotny poziom terenu kształtował się na poziomie 157,50 mnpm, co wynika bezpośrednio z mapy sporządzonej do celów projektowych. Natomiast projektowana rzędna stanu "zerowego" budynku wynosi 157,90 mnpm, co wynika z kolei z zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki. Wstępny pomiar geodezyjny stanu "zerowego" budynku wykazał rzędną 157,93 mnpm.

W dniu 2 grudnia 2015 r., w związku z występującymi w tym okresie długotrwałymi opadami deszczu, organ przeprowadził ponowne oględziny nieruchomości i działek przyległych, w celu ustalenia czy występują zastoiska wody opadowej na działkach sąsiednich. W oględzinach wziął udział T. L. W trakcie oględzin nie stwierdzono występowania zastoisk wody opadowej na działkach sąsiednich. T. L., właściciel działki nr a, został poinformowany o konieczności uformowania skarpy z nawiezionej ziemi poprzez usunięcie jej nadmiaru i poszerzenie pasa wolnego do szerokości 1,0 m z wykonaniem przeciwskarpy w celu uniemożliwienia ewentualnego spływu wód opadowych na teren działki sąsiedniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00