Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. II SA/Łd 659/16

 

Dnia 22 listopada 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska (spr.) Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2016 roku sprawy ze skargi Stowarzyszenia A w Ł. na postanowienie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] Powiatowy Lekarz Weterynarii w T., po rozpatrzeniu wniosku organizacji społecznej Stowarzyszenia A w Ł., na podstawie art. 31 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r., poz. 23 - w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako: k.p.a.) odmówił wszczęcia postepowania administracyjnego w sprawie spełnienia wymagań weterynaryjnych określonych dla podejmowania i prowadzenia działalności nadzorowanej w postaci schroniska dla zwierząt przez Schronisko dla bezdomnych zwierząt w T..

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż wnioskiem z dnia 18 lutego 2016 r. Stowarzyszenie A w Ł. wystąpiło o wszczęcie postępowania i przeprowadzenie kontroli w zakresie dobrostanu zwierząt oraz spełnienia warunków formalnych prowadzenia schroniska dla zwierząt w placówce - Schronisku dla bezdomnych zwierząt w T.. Stowarzyszenie nie uzupełniło wniosku poprzez wskazanie przepisów prawnych czy konkretnych wymagań, które zostały naruszone, niespełnione przez placówkę, nie uprawdopodobniło naruszeń prawa administracyjnego.

Analizując wniosek i obowiązujące przepisy organ I instancji doszedł do przekonania, iż Stowarzyszenie nie wykazało interesu społecznego uzasadniającego wszczęcie postępowania w przedmiotowej sprawie. Powołując się na orzecznictwo organ podkreślił, iż pojęcie interesu społecznego wymaga indywidualnej oceny w każdej sprawie, samo odwoływanie się do celów statutowych organizacji nie jest wystarczające do przyjęcia, że interes społeczny w danej sprawie przemawia za podjęciem przez organ działań żądanych przez tę organizację. To na organizacji spoczywa, w świetle art. 31 k.p.a., ciężar wykazania istnienia przesłanek wskazujących na zasadność uczestnictwa w postępowaniu. Nie może stanowić wyjaśnienia istnienia interesu społecznego powoływanie się na znaczenie społeczne sprawy, która ma dotyczyć szerokiego kręgu, skoro interes organizacji ma być skonkretyzowany. Nadto organ zauważył, iż podstawą wydania decyzji w niniejszej sprawie nie może być art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, gdyż ma on zastosowanie w przypadku wykrycia nieprawidłowości w zakresie wymagań weterynaryjnych, czyli wymagań zdefiniowanych w art. 4 ust. 2 ustawy, gdzie wskazano, że podmiot, o którym mowa w ust. 1, w tym podmiot prowadzący schronisko dla zwierząt, w zakresie spełniania wymagań weterynaryjnych jest obowiązany zapewnić wymagania lokalizacyjne, zdrowotne, higieniczne, sanitarne, organizacyjne, techniczne lub technologiczne, zabezpieczające przed zagrożeniem epizootycznym, epidemiologicznym lub zapewniające właściwą jakość produktów. Reasumując, w ocenie organu z uwagi na brak interesu społecznego nie jest możliwe wszczęcie postępowania z urzędu, stąd orzekł o odmowie jego wszczęcia wskazując na art. 31 § 2 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00