Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. II SA/Lu 611/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 listopada 2016 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., znak: [...] w przedmiocie świadczenia rodzicielskiego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] r., znak: [...].

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] kwietnia 2016 r., znak: [...], po rozpoznaniu odwołania P. P. (dalej także: skarżący) od decyzji wydanej z upoważnienia Burmistrza Miasta Ś. z dnia [...] marca 2016 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia rodzicielskiego z tytułu opieki nad dzieckiem B. P., utrzymało w mocy tę decyzję.

W uzasadnieniu Kolegium wyjaśniło, że organ pierwszej instancji odmówił przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia z uwagi na brak spełnienia przesłanek określonych w art. 17c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 114 ze zm.; dalej także: "ustawa"). Wynika to z tego, że matka dziecka żyje, nie porzuciła dziecka ani nie pobierała świadczenia rodzicielskiego na to dziecko.

Odwołanie od tej decyzji złożył skarżący. Zdaniem skarżącego, jego wniosek jest uzasadniony, gdyż matka dziecka nie może skutecznie złożyć wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego, ponieważ jest cudzoziemką, która obecnie stara się "uregulować" swój pobyt czasowy w Polsce.

Utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji Kolegium przywołało treść przepisów ustawy i wskazało, że wykładnia językowa przepisów art. 17c ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy, prowadzi do wniosku, iż w sytuacji, gdy żyje matka dziecka to ona z racji sprawowania nad dzieckiem opieki w połogu ma prawo do świadczenia rodzicielskiego, natomiast ojciec dziecka ma prawo do świadczenia rodzicielskiego dopiero po 14 tygodniu od urodzenia dziecka, kiedy matka skróci okres pobierania świadczenia. Zdaniem Kolegium, matka dziecka ma obowiązek skorzystać z tego świadczenia w wymiarze co najmniej 14 tygodni i dopiero po upływie tego okresu ojciec dziecka może uzyskać prawo do omawianego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00