Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 listopada 2016 r., sygn. II SA/Kr 912/16

 

\Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Sędziowie: WSA Magda Froncisz WSA Mariusz Kotulski (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2016 r. sprawy ze skargi Gminy Miasta na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 czerwca 2016 r., znak: [...] w przedmiocie nakazu przywrócenia stanu pierwotnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej Gminy Miasta kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wójt Gminy decyzją z dnia 30 września 2013r. (znak:[...]) nakazał Burmistrzowi Miasta dokonać przywrócenia stanu pierwotnego poprzez wykonanie rowu na całej długości działki nr [...] o wymiarach 1,2 m głębokości i 3,5 m szerokości, odprowadzającego wody opadowe do potoku B. (poprzez zlikwidowanie rur i studzienek rewizyjnych).

W wyniku odwołania Gminy Miasta, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 10 grudnia 2013 r. (znak: [...]) uchyliło zaskarżone rozstrzygniecie i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.

Organ odwoławczy podkreślił w uzasadnieniu decyzji, że w sytuacji stwierdzenia, iż miała miejsce zmiana stanu wody i zmiana ta wywołała szkody na działkach sąsiednich, konieczne jest dokonanie wyboru jednego z dwóch, przewidzianych w art. 29 ust. 3 ustawy Prawo wodne obowiązków, tj. bądź przywrócenie stanu poprzedniego bądź wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom. Organ administracyjny powinien nakazać taki sposób zapobieżenia szkodom, jaki w okolicznościach danej sprawy będzie najskuteczniejszy i najprostszy do wykonania. Wskazano również, że w postępowaniu prowadzonym w trybie art. 29 ustawy prawo wodne zasadnym jest zastosowanie środka dowodowego w postaci opinii biegłego hydrologa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w prawomocnym wyroku z dnia 27 listopada 2014r., sygn. akt II SA/Kr 297/14. oddalił skargę J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 grudnia 2013 r. znak: [...] w przedmiocie nakazania przywrócenia stanu poprzedniego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00