Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. II SA/Gd 330/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2016 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. K. i M. K. na decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze z dnia 25 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.

Uzasadnienie

M. K. i M. K. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 kwietnia 2016 r., nr [...]. Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 9 grudnia 2015 r. o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr [...] o pow. 1086 m2, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy księga wieczysta nr [..].

Zaskarżona decyzja podjęta została na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23), zwanej dalej k.p.a., a także art. 1 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012 r., poz. 83 ze zm.), zwanej dalej ustawą o przekształceniu, w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Zaskarżoną decyzją organ pierwszej instancji odmówił M. i M. K. przekształcenia w prawo własności prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr [..] o pow. 1086 m2, położonej przy ul. T. w G. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji podał, że w dniu 6 listopada 2015 r. M. i M. K. wnieśli o przekształcenie na ich rzecz prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przedmiotowej nieruchomości gruntowej. W toku postępowania ustalono, że nieruchomość, której dotyczy wniosek, zabudowana jest innym budynkiem niemieszkalnym. We wniosku wskazano sposób wykorzystywania przedmiotowej nieruchomości jako warsztat mechaniczno-samochodowy. W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 r. sygn. akt K 29/13 organ ostatecznie ustalił, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przedmiotowej nieruchomości nie jest możliwe. Wyrok TK wszedł w życie z dniem jego publikacji, w dniu 17 marca 2015 r. Z tą chwilą utracił moc przepis art. 1 ust. 1 i 3 ustawy o przekształceniu w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przez co obowiązuje treść tego przepisu sprzed jego nowelizacji. Organ pierwszej instancji uznał, że z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności aktualnie mogą wystąpić jedynie osoby fizyczne będące użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych, a także spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży oraz osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego. Wnioskodawcy żadnych z powyższych kryteriów nie spełniają.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00