Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 października 2013 r., sygn. II SAB/Sz 82/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska,, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2013 r. sprawy ze skargi Spółki A. na bezczynność Prezydenta Miasta w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności I. umarza postępowanie, II. stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, III. zasądza od Prezydenta Miasta na rzecz strony skarżącej Spółki A. kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] r., złożonym w organie w dniu [...] r., "Spółka A., reprezentowana przez radcę prawnego P. K., wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność Prezydenta Miasta polegającą na nierozpatrzeniu jej wniosku z dnia 4 października 2011 r. o wydanie decyzji w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej przy ul. [...] w obrębie ewidencyjnym [...] - Śródmieście, oznaczonej numerem działki [...] , o powierzchni [...] m2, stanowiącej własność Skarbu Państwa, dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr [...] .
W skardze Spółka wniosła: 1) o zobowiązanie organu do wydania w określonym terminie decyzji w sprawie z jednoczesnym stwierdzeniem, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, 2) o wymierzenie organowi grzywny, 3) o zasądzenie od organu na rzecz strony skarżącej zwrotu kosztów postępowania w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
Argumentując zasadność skargi skarżąca wskazała, że pomimo rozstrzygnięcia Wojewody z dnia [...]r., Nr [...] nakazującego Prezydentowi Miasta wydanie decyzji w przedmiotowej sprawie w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania postanowienia, organ I instancji do dnia wniesienia skargi nie załatwił sprawy. Jedyną reakcją na powyższe postanowienie Wojewody stanowiło pismo z dnia 6 marca 2013 r., w którym zobowiązany organ poinformował o wysokości opłaty za przekształcenie, ustalonej na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego B. M., jednocześnie zwracając się po raz kolejny o przedłożenie dokumentów i informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis oraz informacji niezbędnych do wystąpienia o notyfikację w przypadku pozostałych nieruchomości.