Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 października 2016 r., sygn. I SA/Wr 860/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant: starszy sekretarz sądowy Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 października 2016 r. przy udziale sprawy ze skargi A w upadłości likwidacyjnej na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za czerwiec 2009 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z [...] czerwca 2011 r. nr [...]; II. zasądza na rzecz skarżącego od Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 2.817,00 ( dwa tysiące osiemset siedemnaście ) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z [...] 2011 r. nr [...], określającą H. D. zobowiązanie w podatku akcyzowym za czerwiec 2009 r. w kwocie 12 754 zł.

Jak wynikało z akt sprawy w badanym okresie rozliczeniowym skarżący prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe "A" H. D. Naczelnik Urzędu Celnego w L. przeprowadził u skarżącego kontrolę podatkową obejmującą prawidłowość obrotu olejem napędowym do celów opałowych w okresie od 1 marca 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. W jej toku ujawniono różnicę między zakupioną ilością paliwa, a wprowadzoną do magazynu i następnie sprzedaną. Skarżący tłumaczył to przyjęciem różnych kryteriów pomiaru oleju przy zakupie (w m³ odnoszących się do temperatury referencyjnej 15 stopni Celsjusza) i przy dostawie do magazynu i sprzedaży (wg wskazań licznika pomiarowego umieszczanego w autocysternie). Organ podatkowy ustalił ponadto, że strona dokonywała sprzedaży oleju na cele opałowe pobierając oświadczenia o przeznaczeniu oleju na cele opałowe. Analiza ww. oświadczeń ujawniała, że nie spełniają one warunków wynikających w art. 89 ust. 6 i ust. 8 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r., Nr 3, poz. 11 ze zm. - dalej: u.p.a.). Ta sama ocena dotyczyła miesięcznych zestawień oświadczeń, o którym mowa w art. 89 ust. 14 u.p.a., składanych przez stronę terminowo (z wyłączeniem zestawienia za grudzień 2009 r.) właściwemu naczelnikowi urzędu celnego. W konsekwencji, powołaną na wstępie decyzją Naczelnik Urzędu Celnego w L., wskazując na art. 89 ust. 5 - 16 u.p.a. stwierdził, że ujawnione w toku postępowania kontrolnego nieprawidłowości w zestawieniach oświadczeń, a także w samych oświadczeniach skutkują opodatkowaniem sprzedawanych wyrobów z zastosowaniem stawki wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 w związku z art. 89 ust. 16 u.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00