Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 października 2016 r., sygn. I SA/Wr 867/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Radom, sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant asystent sędziego Radosław Bulejak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 października 2016 r. sprawy ze skargi syndyka masy upadłości A sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z/s w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za luty 2010 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia [...] maja 2011 r., nr [...]. II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 4.617 (słownie: cztery tysiące sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi

1.1. Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. (dalej: organ podatkowy drugiej instancji) z dnia [...] r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. (dalej: organ podatkowy pierwszej instancji) z dnia [...] r., nr [...], określającą "A" sp. z o.o. z/s w L. (obecnie: syndyk masy upadłości "A" sp. z o.o. z/s w L. w upadłości likwidacyjnej; dalej: strona/ spółka/ skarżąca) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za luty 2010r. z tytułu sprzedaży oleju opałowego w wysokości 118.804 zł.

1.2. Z decyzji organu podatkowego pierwszej instancji wynika, że w toku kontroli podatkowej ustalono, że spółka w okresie od stycznia 2009r. do 30 czerwca 2010r. dokonała sprzedaży oleju opałowego na łączną ilość 1.197.683,53 litrów. Ponadto stwierdzono, że strona dokonując sprzedaży oleju opałowego w lutym 2010r. nie złożyła w terminie miesięcznego zestawienia oświadczeń, czym naruszyła normę wynikającą z art. 89 ust. 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009r. Nr 3, poz. 11 ze zm.; dalej: u.p.a.). W związku z tym organ podatkowy pierwszej instancji, powołując się na przepisy art. 89 ust. 14 i 16 u.p.a., określił spółce zobowiązanie w podatku akcyzowym według wyższej stawki podatku przewidzianej w treści art. 89 ust. 4 pkt 1 u.p.a., tj. 1.822 zł/1.000 litrów. Jak wynika z akt sprawy, organ podatkowy pierwszej instancji odstąpił od weryfikacji pod względem formalnym i materialnym oświadczeń o przeznaczeniu oleju na cele grzewcze dołączonych do poszczególnych dokumentów jego nabycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00