Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 października 2016 r., sygn. IV SA/Wr 110/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Henryk Ożóg, Sędziowie sędzia WSA Ewa Kamieniecka (spr.), sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Protokolant Z-ca Kierownika Sekretariatu Agnieszka Figura, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 11 października 2016 r. sprawy ze skargi H. J. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

|

Przedmiotem skargi jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję własną z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...], pozbawiającą H. J. uprawnień kombatanckich na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w związku z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t. j.: Dz. u. z 2014 r., poz. 1206), dalej ustawa o kombatantach.

W decyzji z dnia 7 grudnia 2015 r. organ wskazał, że strona uzyskała uprawnienia kombatanckie na podstawie decyzji Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z dnia 30 marca 1978 r. z tytułu utrwalania władzy ludowej. W życiorysie i w deklaracji członkowskiej ZBoWiD znajduje się informacja, że weryfikowany służył w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z pisma z dnia 15 października 2015 r. Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że oddział KBW, w którym strona służyła, brał udział w walkach m. in. z Narodowymi Siłami Zbrojnymi i Zrzeszeniem "Wolność i Niezawisłość". Zainteresowany, pełniąc służbę w KBW, wykonywał zadania operacyjne, związane z likwidacją ugrupowań, mających na celu walkę o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej. Organ wyjaśnił, że zwrot "zadania śledcze i operacyjne", zawarty w art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o kombatantach należy interpretować rozdzielnie, a więc na podstawie tego przepisu pozbawia się uprawnień kombatanckich nie tylko osoby wykonujące zadania śledcze, ale i zadania operacyjne bezpośrednio związane ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości RP. Udział w walkach z niepodległościowym podziemiem, nawet nie w pełni dobrowolny i mający miejsce w ramach służby wojskowej w KBW, powoduje utratę uprawnień kombatanckich, uzyskanych z tytułu utrwalania władzy ludowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00