Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 października 2010 r., sygn. IV SA/Wr 153/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Rozbicka- Ostrowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków Protokolant Asystent sędziego Aleksandra Siwińska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 27 października 2010 r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 7 stycznia 2010 r. nr DO . w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich I oddala skargę; II. przyznaje adwokatowi T. N. kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100) złotych w tym 22% VAT od Skarbu Państwa- Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu skarżącemu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 15 października 2009 r. NR ..., wydaną z powołaniem się na przepisy na art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) w związku
z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm.)(zwanej dalej ustawą o kombatantach), Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie pozbawił K.J. uprawnień kombatanckich przyznanych orzeczeniem Wojewódzkiej Komisji Weryfikacyjnej Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację we W. z dnia 18 kwietnia 1983r. z tytułu walki z reakcyjnym podziemiem w okresie od dnia listopada 1946 r. do grudnia 1947r. podczas służby w 7 i 11 pułku KBW . W motywach rozstrzygnięcia wskazał na informację znajdującą się w punkcie 12 deklaracji członkowskiej b. ZBoWiD. , z której wynika , że weryfikowany osobiście brał udział w walce z "reakcyjnym podziemiem" . Natomiast z wykazu jednostek, które w latach powojennych zwalczały ugrupowania zbrojnego podziemia nadesłanego przez CAW przy piśmie z dnia 22.08.1995r. wynika, że żołnierze 7 i 11 Pułku KBW w okresie pełnienia służby przez K. J. brali udział w walkach z NSZ, WiN, AK, UPA. Zdaniem organu z przedstawionych dokumentów wynika, że strona podczas pełnienia służby wojskowej wykonywała zadania operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji niepodległościowych. Wobec tego w świetle tych ustalonych okoliczności ma zastosowanie przepis art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o kombatantach, który stanowi, że pozbawia się uprawnień kombatanckich osoby, które były zatrudnione, pełniły służbę lub funkcję w aparacie bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa, jeżeli podczas i w związku z tą działalnością wykonywały zadania śledcze i operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Dalej organ podkreślił, że z punktu widzenia wymagań ustawy o kombatantach, sam fakt udziału w ramach służby w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w walkach z niepodległościowym podziemiem - nawet nie w pełni dobrowolny i mający miejsce w ramach służby wojskowej - powoduje utratę uprawnień kombatanckich uzyskanych z tytułu utrwalania władzy ludowej. Przy czym nie ma znaczenia dla utraty tych uprawnień fakt, że oddział, w którym kombatant służył, niezależnie od zwalczania poakowskiego podziemia walczył także z oddziałami UPA. Ze względu na wskazane okoliczności fakt ewentualnego prowadzenia walk z oddziałami UPA nie może mieć wpływu na rozstrzygnięcie.