Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 31 maja 2007 r., sygn. II SA/Rz 987/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka /spr./ AWSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólno-Administracyjnym na rozprawie w dniu 31 maja 2007 r. sprawy ze skargi F.D. na decyzję Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] października 2006r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich -skargę oddala-
Uzasadnienie
II SA/Rz 987/06
UZASADNIENIE
Przedmiotem skargi F.D. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] października 2006r. Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję własną z dnia [...] sierpnia 1999r. o pozbawieniu F. D. uprawnień kombatanckich.
Jako jej podstawę prawną organ wskazał art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. a), art. 25 ust. 2 pkt 2 i art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 371, ze zm., zwanej dalej ustawą o kombatantach).
Z uzasadnienia decyzji i akt sprawy wynika, że pozbawienie F. D., decyzją z dnia [...] sierpnia 1999 r. uprawnień kombatanckich przyznanych z tytułu "udziału w ruchu oporu GL oraz w utrwalaniu władzy ludowej" nastąpiło z uwagi na pełnienie służby i zatrudnienie w strukturach resortu Bezpieczeństwa Publicznego.
Po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, w którym F. D. podniósł, że do służby w organach bezpieczeństwa publicznego skierowany został przez organizację wojskową Armii Ludowej - Oddział "Iskra", a ponadto, że nie zwalczał osób i organizacji prowadzących walkę o niepodległość i suwerenność RP, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, decyzją z dnia [...] listopada 1999 r. utrzymał w mocy swoją decyzję z [...] sierpnia 1999 r. i argumentację w niej zawartą.