Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 października 2016 r., sygn. II SA/Wr 282/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Władysław Kulon, Sędziowie sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz (spr.), sędzia NSA Halina Kremis, Protokolant Krzysztof Erbel, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 października 2016 r. sprawy ze skargi G.W. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu mieszkalnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

W dniu 14 października 2014 r. organ nadzoru budowlanego dokonał kontroli obiektów mieszkalnych na oznaczonych działkach gminnych. Z kontroli sporządził protokół, dokumentację fotograficzną oraz oznaczył literami na mapie poszczególne obiekty, których położenie zaznaczył.

Kolejno organ ten wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie budowy obiektu mieszkalnego oznaczonego podaną literą, położonego na wskazanej działce, o czym zawiadomił skarżącą gminę.

Po przeprowadzeniu postępowania nakazał Gminie na podstawie art. 48 ust. 1 p.b. rozbiórkę tego obiektu mieszkalnego, oznaczonego na załączniku graficznym określonym symbolem literowym, o podanych wymiarach i położeniu wśród zgrupowania podobnych obiektów.

W uzasadnieniu, wobec włączenia do materiału dowodowego dokumentów z kontroli, organ ten przedstawił ustalenia zebrane w trakcie czynności kontrolnych. Jak wówczas ustalono, na terenie wskazanej działki znajduje się skupisko nietrwałych, prowizorycznych obiektów budowlanych, których położenie określono na mapie. Obiekty mają podane wymiary (wysokość 1,9-2,4 m, szerokość od 2,5 do 6 m, długość od 2,8 do 7,8 m). Nie posiadają fundamentów, nie mają trwałej konstrukcji. Ich ściany wykonano z zużytych materiałów drewnopochodnych, jak płyty pilśniowe, kawałki desek, panele podłogowe, drzwi. Zostały obłożone zużytymi wykładzinami lub dywanami. Podobnie wykonano dachy, pokryte ponadto wykładziną PCV lub folią. Zamieszkują w nich ludzie. Sposób wykonania i użyte materiały wywołują określone zagrożenia. Roboty wykonano niezgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami wiedzy technicznej oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00