Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 października 2016 r., sygn. III SA/Wa 2298/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Krawczyk, Sędziowie sędzia WSA Aneta Lemiesz, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2016 r. sprawy ze skargi M. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2015 r. nr IPPB2/4511-12/15-4/AS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. G. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

1. Skarżący - M. G. we wniosku z 5 stycznia 2015r. zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie art. 10, art. 11, art. 17, art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012r., poz. 361 ze zm., zwana dalej: "u.p.d.f.") w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w Programie Akcyjnym w związku z nabyciem akcji spółki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki, która jest notowana na giełdzie papierów wartościowych (zwana dalej: "Spółką Matką") w wykonaniu Opcji zbywalnych.

Skarżący, przedstawiając stan faktyczny i zdarzenie przyszłe wskazał, że jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce od całości swoich dochodów (zwany dalej: "p.d.f."), zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. b) umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178).

Skarżący jest pracownikiem sp. z o.o. z siedzibą i miejscem zarządu w Polsce (zwana dalej: "Spółką Polską"), która należy do grupy kapitałowej, w której spółką dominującą jest Spółka Matka. Z umowy o pracę nie wynika, że Skarżący ma prawo żądania do objęcia go Programem Akcyjnym przyznawania akcji Spółki Matki. Spółka Matka w ramach Programu Akcyjnego przewiduje m.in. nieodpłatne przyznanie pracownikom Spółki Polskiej określonej ilości opcji kupna jednej akcji zwykłej (nieuprzywilejowanej) Spółki Matki (zwana dalej: "Opcją") w określonym momencie albo momentach, wynikających z harmonogramu do upływu określonego czasu oraz po ustalonej z góry cenie. Do lipca 2012r. Opcje były zbywalne, a od lipca 2012r., są niezbywalne, przy czym w drodze wyjątku możliwe jest dziedziczenie Opcji Skarżącego przez spadkobierców (stan faktyczny w zakresie Opcji, które były niezbywalne rozstrzygnięto odrębną interpretacją w 2014r.). Osoba, która jednostronną decyzją Spółki Matki jest zakwalifikowana do udziału w Programie Akcyjnym otrzymuje zawiadomienie na piśmie o przyznaniu jej określonej ilości Opcji pozwalających na kupno - w określonym w harmonogramie czasie - określone ilości akcji Spółki Matki, po określonej cenie ("Zawiadomienie"). Skarżący, od chwili, gdy jest to już możliwe zgodnie z Zawiadomieniem, może złożyć oświadczenie o wykonaniu określonych ilości Opcji i zapłacić cenę za akcje, co skutkuje kupnem określonej ilości akcji po ustalonej cenie. Spółka Matka ma jednostronne prawo, by w każdym czasie zawiesić, zmienić, uchylić albo zakończyć Program Akcyjny, bez odszkodowania. Z Zawiadomienia wynika, iż udział Skarżącego w Programie Akcyjnym jest dobrowolny, a korzyści otrzymane na podstawie tego Programu nie są częścią umowy o pracę i nie są częścią wynagrodzenia; udział w Programie Akcyjnym nie daje Skarżącemu prawa do żądania zawarcia umowy o pracę przez Spółkę Matkę. Przyznane Skarżącemu Opcje są dostępne tylko w czasie trwania umowy o pracę, a prawo nabycia kolejnych akcji Spółki Matki kończy się z zakończeniem umowy o pracę z jakiegokolwiek powodu (poza przypadkiem śmierci Skarżącego). Do wyłącznej kompetencji Spółki Matki należy ustalenie momentu przyznania Opcji, liczby akcji, które można kupić w wykonaniu Opcji oraz momentu kupna akcji w wykonaniu Opcji. Jeżeli wartość akcji nie wzrośnie, Skarżący nie ma roszczenia do Spółki Matki, ani innego roszczenia wobec Spółki Matki o otrzymanie Opcji, które są pochodnymi instrumentami finansowymi, o których mowa w art. 5a pkt 13 u.p.d.f., co oznacza "instrument finansowy", o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014r., poz. 94, zwana dalej: "u.o.i.f.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00