Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 października 2016 r., sygn. I SA/Ol 562/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski,, sędzia WSA Wiesława Pierechod, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 19 października 2016r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Ol 562/16

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 22 grudnia 2015 r. J. D. (zwany dalej "stroną", "skarżącym") zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w I. o umorzenie zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2002-2006 i 2008 oraz w podatku od towarów i usług za lata 2001-2008 wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. We wniosku wskazał na ważny interes podatnika, który przejawia się poprzez zły stan zdrowia strony oraz jego małżonki A. D. Strona podniosła, że nie ma możliwości podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej, a postępowanie egzekucyjne prowadzone ze świadczenia emerytalnego wpływa na zachwianie podstaw egzystencji i przyczynia się do pogorszenia stanu jej zdrowia.

Strona wskazała, że większość uzyskiwanego dochodu wydatkuje na bieżące

utrzymanie mieszkania oraz na leczenie, zaznaczając, iż musi posiłkować się pomocą ze strony rodziny. Zwróciła uwagę, że powstanie zaległości podatkowych spowodowane było omyłkowym posługiwaniem się starym numerem NIP małżeńskiej spółki cywilnej, przez co zakwestionowane zostało prawo podatnika do obniżania należnego podatku VAT o podatek naliczony. W związku z tym nałożono na stronę sankcję w wysokości trzykrotności naliczonego podatku od towarów i usług. Dodała, że obecnie nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, a likwidacja posiadanego zadłużenia podatkowego nie jest możliwa bez udzielenia wnioskowanej ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Strona przedstawiając swoją sytuację wniosła również o przeprowadzenie dowodów z dokumentów, w szczególności dokumentacji medycznej i związanej z niepełnosprawnością, na okoliczność sytuacji zdrowotnej, dochodowej i wydatków ponoszonych przez wnioskodawcę oraz jego rodzinę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00