Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 października 2016 r., sygn. III SA/Kr 1012/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Sędziowie WSA Renata Czeluśniak WSA Hanna Knysiak-Sudyka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 października 2016 r. sprawy ze skargi P. S. na postanowienie nr [...] Dowódcy Brygady Powietrznodesantowej z dnia 26 kwietnia 2016 r. w przedmiocie odmowy sprostowania świadectwa służby skargę oddala
Uzasadnienie
W dniu [...] 2016 r. młodszy chorąży P. S. rozkazem personalnym nr [...] Dowódcy Jednostki Wojskowej Nr [...] został zwolniony z zawodowej z dniem 8 grudnia 2015 r. Od powyższej decyzji strona nie wniosła odwołania. Podstawą prawną rozkazu personalnego był art. 111 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414), tj. ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby.
W dniu [...] 2015 r. Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska orzeczeniem nr [...] uznała młodszego chorążego P. S. z trwale niezdolnego do zawodowej służby wojskowej. Od powyższego orzeczenia strona wniosła odwołanie.
W dniu [...] 2015 r. orzeczeniem nr [...] Centralna Wojskowa Komisja Lekarska utrzymała w mocy zaskarżone orzeczenie.
W dniu 19 lutego 2015 r. Dowódca Jednostki Wojskowej Nr [...] wystawił świadectwo służby.
Strona w ustawowym terminie złożyła wniosek sprostowanie świadectwa służby o błędne ustalenie daty zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
W dniu [...] 2016 r. Dowódca Jednostki Wojskowej Nr [...] wydał postanowienie nr [...] którym odmówił sprostowania świadectwa służby. W uzasadnieniu wskazał, że datę zwolnienia z zawodowej służby wojskowej określa rozkaz personalny o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, a nie świadectwo służby.